Cena evidenční kontroly. Co se kontroluje a co mít s sebou
Evidenční kontrola se liší od technické
Stanice technické kontroly provádí hned několik typů kontrol, proto mohou nastat nejasnosti v tom, která kontrola je pro řidiče v konkrétním období povinná.
Evidenční kontrola vozidla se provádí vždy, pokud auto mění majitele. Děje se tak nejčastěji při převedení ojetého vozidla nakupujícího. Evidenční kontrolu si v praxi obvykle zajistí nový majitel a s dokladem se vypraví na úřad k přepisu vozidla. (Nově není nutné mít doklad fyzicky u sebe).
Evidenční kontrolou jsou povinni projít i ti, kteří vozidlo získali od rodinného příslušníka například darováním nebo dědictvím, naopak není povinná, pokud se z provozovatele stal vlastník vozidla. K takové situaci dochází při splacení leasingu.
Evidenční kontrola se provádí při:
- změně vlastníka
- změně provozovatele vozidla
- vývozu vozidla
- zápisu změn na vozidle (pouze některých)
- registrace vozidla po dovezení do ČR
Kam na evidenční kontrolu
Na evidenční kontrolu se řidiči vydávají obvykle v místě bydliště, ale není to nutné. Evidenční kontrolu vozidla provede každá stanice technické kontroly bez objednání. Jedná se o poměrně rychlý a jednoduchý úkon. Cena technické kontroly bývá výrazně vyšší, protože vozidlo prochází kompletním testem a prohlídkou. U evidenční kontroly je třeba absolvovat jen několik úkonů.
Co je potřeba na evidenční kontrolu
Na evidenční kontrolu přijíždíte s vozem, kterého se týká přepis. Nemusíte mít u sebe kupní smlouvu. Předkládáte pouze malý technický průkaz a velký technický průkaz. Účelem evidenční kontroly je prověření údajů ve velkém a malém technickém průkaze.
Pracovník kontroly si prohlédne VIN kód vozidla, typ motoru, barvu karoserie, štítky na dveřích vozu a rozměry pneumatik. Pokud by například vozidlo mělo jinou barvu, instalované tažné zařízení, jiný typ motoru nebo by neodpovídal rozměr kol, protokol o evidenční kontrole by nebyl vystaven. Nejprve by muselo dojít ke sjednocení zapsaných údajů se skutečným stavem.
Evidenční kontrola. Vůz a jeho výbava musí odpovídat zápisům v technickém průkazu.
Cena evidenční kontroly
Za evidenční kontrolu zaplatíte jen pár stokorun. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduché a rychlé řízení, můžete na poplatku i ušetřit. Stačí si srovnat ceny evidenčních kontrol v jednotlivých městech.
Jestliže za koupí vozu vážíte delší cestu přes ČR, můžete absolvovat levnější evidenční kontrolu u prodávajícího nebo v některém městě, které budete cestou projíždět.
Cena evidenční kontroly napříč náhodně zvolenými městy v ČR
Získáváte protokol o evidenční kontrole
Stanice technické kontroly vám vystaví protokol o provedení evidenční kontroly. Jedná se o tištěný jednostranný dokument. Celá evidenční kontrola trvá jen několik málo minut. Po celou dobu je řidič přítomen ve vozidle nebo u vozidla.
Evidenční kontrola se realizuje pro daný vůz, proto na stanici může s platnými doklady přijet kdokoliv. Prakticky se o tuto povinnost nejčastěji dělí prodávající a kupující.
Evidenční kontrola tažného zařízení
Na evidenční kontrolu se musíte vypravit i v případě, že váš vůz prošel přestavbou nebo pokud například potřebujete dodatečně zapsat homologovaný díl. Tím je i tažné zařízení. Jestliže není tažné zařízení montováno výrobcem nebo pověřenou firmou, je třeba nechat zkontrolovat správnost montáže a elektroinstalaci. Na stanici technické kontroly provede příslušný pracovník kontrolu, získáte protokol o evidenční kontrole a necháte si na městském úřadě zapsat homologovaný díl do technického průkazu.
Evidenční kontrola dovezeného vozu
Dříve platila široká povinnost pro dovozovou technickou kontrolu. Dnes už samotná dovozová technická není nutná, pokud je vůz dovezen z EU nebo ze zemí Evropského sdružení volného obchodu. Jestliže dovážíte vůz ze zemí EU, budete mít stejné povinnosti jako u přepisu vozu od českého majitele. Evidenční kontrola proběhne standardním způsobem.
Na úřad nemusíte spěchat
Kolik stojí evidenční kontrola již víte a s přepisem vozidla na nového majitele není proč otálet. Přesto se nemusíte obávat, že by vám propadla lhůta pro evidenční kontrolu. Platnost protokolu o evidenční kontrole je skutečně velkorysá, doklad je v pořádku až 1 rok od jeho vystavení a stále s ním můžete realizovat přepis vozu (pokud máte splněny ostatní náležitosti). U převodu auta na nového majitele však platí povinnost přepisu do 10 dní od koupě.
Protokol o evidenční kontrole musíte získat, ale můžete jej zapomenout doma, až půjdete auto přepsat. Informace budou digitalizovány a sdíleny s úřadem. Proto tištěnou verzi protokolu není nutné mít u sebe.
Autor: Iva Vaněčková, Foto: Pixabay
Zdroje:
Ceníky technických kontrol v jednotlivých městech.
https://www.cebia.cz/pruvodce/evidencni-kontrola
https://autotrip.cz/evidencni-kontrola-kdy-kde-proc-a-za-kolik/
https://www.tazny.cz/jak-prihlasit-tazne-zarizeni-n122.html
https://automato.cz/dovozova-technicka-kdo-na-ni-musi/