Jak vznikl startup TransferWise
V roce 2008 pracoval Kaarmann jako konzultant v Londýně a od svého zaměstnavatele dostal jako vánoční prémii 10 tisíc liber. Rozhodl se, že si peníze převede z Anglie na svůj spořící účet domů do Estonska.
"Při převodu 10 tisíc liber jsem zaplatil britské bance poplatek ve výši 15 liber a o týden později mi přišlo o 500 liber méně," řekl Kaarmann webu BBC.
"Začal jsem zjišťovat, co se stalo, a uvědomil jsem si, že jsem byl neuvěřitelně hloupý. Naivně jsem očekával, že moje britská banka mi nabídne kurz, který jsem viděl ve zprávách. Namísto toho banka použila o 5 % horší kurz, což byla tehdy průměrná sazba, jakou používaly i ostatní banky," vysvětluje Kaarmann.
Naštvaný sám na sebe začal mladý podnikatel vymýšlet, jak by mohl banky z procesu výměny peněz vynechat. Na pomoc si přizval kamaráda Taaveta Hinrikuse, který v té době pracoval jako ředitel ve společnosti Skype. A dvojice brzy přišla na řešení, které se stalo základem později velmi úspěšného byznysu.
Kaarmann s Hinrikusem využili faktu, že pokud budou mít více účtů v různých zemích a měnách, mohou drahé banky obejít. Pokud jejich zákazník například bude chtít směnit české koruny na eura, nechají si od něj poslat koruny na svůj korunový účet a ze svého eurového účtu mu pošlou eura. Transakční náklady jsou v tomto případě minimální, protože se vlastně nejedná o zahraniční transakci, při které by bylo nutné využít drahý bankovní převod.
V roce 2011 už bylo jasné, že tahle myšlenka může vydělat hodně peněz, a tak se oba zakladatelé přestěhovali do Londýna, kde založili společnost pojmenovanou TransferWise (později přejmenovanou na Wise). Ta mění peníze za střední kurz a účtuje si poplatek 0,5 %.
Dnes je z TransferWisu globálně úspěšná firma (naše recenze zde) v hodnotě 35 miliard korun, do které investoval například i Sir Richard Branson.