Jak vznikl startup TransferWise

Když si Kristo Kaarmann nadával, že udělal hloupou chybu, vůbec ho nenapadlo, že právě díky této chybě dostane nápad na firmu, která bude mít jednou hodnotu 35 miliard korun. Podívejte se s námi na kuriózní příběh vzniku společnosti TransferWise, v současné době jednoho z nejzajímavějších evropských startupů.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

V roce 2008 pracoval Kaarmann jako konzultant v Londýně a od svého zaměstnavatele dostal jako vánoční prémii 10 tisíc liber. Rozhodl se, že si peníze převede z Anglie na svůj spořící účet domů do Estonska.

"Při převodu 10 tisíc liber jsem zaplatil britské bance poplatek ve výši 15 liber a o týden později mi přišlo o 500 liber méně," řekl Kaarmann webu BBC.

"Začal jsem zjišťovat, co se stalo, a uvědomil jsem si, že jsem byl neuvěřitelně hloupý. Naivně jsem očekával, že moje britská banka mi nabídne kurz, který jsem viděl ve zprávách. Namísto toho banka použila o 5 % horší kurz, což byla tehdy průměrná sazba, jakou používaly i ostatní banky," vysvětluje Kaarmann.

Naštvaný sám na sebe začal mladý podnikatel vymýšlet, jak by mohl banky z procesu výměny peněz vynechat. Na pomoc si přizval kamaráda Taaveta Hinrikuse, který v té době pracoval jako ředitel ve společnosti Skype. A dvojice brzy přišla na řešení, které se stalo základem později velmi úspěšného byznysu.

Zakladatelé Kristo Kaarmann a Taavet Hinrikus.

Kaarmann s Hinrikusem využili faktu, že pokud budou mít více účtů v různých zemích a měnách, mohou drahé banky obejít. Pokud jejich zákazník například bude chtít směnit české koruny na eura, nechají si od něj poslat koruny na svůj korunový účet a ze svého eurového účtu mu pošlou eura. Transakční náklady jsou v tomto případě minimální, protože se vlastně nejedná o zahraniční transakci, při které by bylo nutné využít drahý bankovní převod.

V roce 2011 už bylo jasné, že tahle myšlenka může vydělat hodně peněz, a tak se oba zakladatelé přestěhovali do Londýna, kde založili společnost pojmenovanou TransferWise (později přejmenovanou na Wise). Ta mění peníze za střední kurz a účtuje si poplatek 0,5 %.

Dnes je z TransferWisu globálně úspěšná firma (naše recenze zde) v hodnotě 35 miliard korun, do které investoval například i Sir Richard Branson.