Dálniční známka - cena v roce 2023

Již druhým rokem jezdíme po zpoplatněných dálničních a silničních úsecích pouze s elektronickou dálniční známkou. Co se změnilo od loňska, kolik stojí dálniční známka a kde si ji můžete koupit?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2022 2:00 AM

Kolik stojí elektronická dálniční známka a kde ji koupit?

Také v letošním roce zůstává v platnosti novinka z loňského roku - elektronická dálniční známka. Ani v roce 2022 už nekoupíte klasický papírový kupón, který jste byli zvyklí si lepit na přední sklo svého vozidla. Nespornou výhodou je tedy jednoduchost pořízení dálniční známky.

Všechny řidiče jistě potěší, že se nezměnily ani ceny jednotlivých typů elektronických dálničních známek. Stále jsou v platnosti tři druhy, jejichž cena se liší podle délky doby platnosti:

  • platnost 10 dní - 310 Kč,
  • platnost 30 dní - 440 Kč,
  • platnost 365 dní - 1 500 Kč.
Dálnice, po které se prohánějí auta. Od roku 2021 platí takzvaná elektronická dálniční známka.
Za elektronickou dálniční známku v roce 2022 zaplatíte 310 až 1 500 korun.

Toto jsou standardní ceny platné pro všechna motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí maximálně 3,5 tuny. Pokud však vlastníte automobil poháněný zemním plynem (CNG) nebo biometanem, máte nárok na 50 % slevu na všechny typy dálničních známek, pro vás tedy platí tzv. eko cena.

Jedinou novinkou letošního roku je platnost roční dálniční známky, která nyní platí přesně 365 dní. Pokud si ji tedy koupíte v polovině února, bude vám platit do poloviny února následujícího roku. Původní roční dálniční známka vždy platila pouze na kalendářní rok, kdy jste si ji koupili bez ohledu na datum pořízení.

A kde si tedy elektronickou dálniční známku koupit? Nejjednodušší cestou je oficiální státní webový e-shop eDalnice.cz, kde zadáte SPZ svého vozidla, vyberete začátek platnosti známky, vybraný typ podle délky platnosti a vaši e-mailovou adresu. Platit můžete platební kartou, Apple Pay nebo bankovním převodem.

Dalšími možnostmi, kde dálniční známku nakoupit jsou pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil.‍ Nově jsou k dispozici také samoobslužné kiosky, kterých je ale zatím pomálu a nacházejí se hlavně u hraničních přechodů, protože jsou primárně určeny zahraničním řidičům přijíždějícím do České republiky.

Kdy nemusíte mít elektronickou dálniční známku?

Existuje několik výjimek, v případě kterých se vás povinnost pořízení elektronické dálniční známky automaticky netýká a nemusíte ji vůbec řešit. Tou první je, pokud vaše vozidlo jezdí na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 maximálně do 50 g/km) a byla vám přidělena speciální SPZ začínající písmeny EL.

Druhou výjimkou je, pokud vezete osobu s průkazem ZTP nebo ZTP/P, kdy ale zároveň musí být provozovatelem vozidla daná osoba nebo vy jako osoba jí blízká. Tuto výjimku tedy nelze uplatnit v případě, kdy by držitele ZTP nebo ZTP/P vezl kamarád nebo soused ve svém vlastním autě. 

Třetí výjimkou jsou všechna vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. Stačí, když u sebe v autě budete mít lékařskou zprávu nebo jiné potvrzení od lékařského zařízení.

Pokud vlastníte historické vozidlo, tak i na vás se vztahuje poslední výjimka z povinnosti pořídit si elektronickou dálniční známku. Vaše historické auto musí mít přidělenou zvláštní registrační značku a průkaz historického vozidla.‍

Dále jsou další dvě výjimky, u kterých musíte podat oficiální oznámení o osvobození od placení dálničních poplatků. Týkají se vás, pokud vaše vozidlo jezdí na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 do 50 g/km), ale nebyla vám přidělena speciální SPZ. A také pokud je vozidlo provozované domovem pro osoby se zdravotním postižením a zároveň slouží k jejich přepravě. Vybrané formuláře pro podání oznámení najdete opět na státním webu eDalnice.cz spolu se způsoby jejich odeslání.

Jak ověřit platnost vaší elektronické dálniční známky?‍

Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem ověření, zda máte stále platnou elektronickou dálniční známku je sekce “Ověření platnosti” na webu eDalnice.cz. Pouze zadáte SPZ vašeho vozidla a hned se vám zobrazí informace o platnosti vaší dálniční známky.

Tip: Pokud chcete být včas informováni o tom, že se blíží konec platnosti vaší dálniční známky, stačí při nákupu známky na webu eDalnice zaškrtnout pole “Chci obdržet upozornění před vypršením platnosti” a “Zaslat upozornění také formou SMS”. V tom případě dostanete informační e-mail a SMS zprávu 2 dny před koncem její platnosti.

Výše pokut ‍

Všem řidičům, kteří cestují na zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky a nevztahuje se na ně jedna z výše zmíněných výjimek, hrozí pokuta až 20 000 Kč. Vydat se tedy na dálnici bez koupené dálniční známky vás tedy může vyjít docela draho.

Pokuta vám hrozí i v případě, kdy vaše vozidlo splňuje podmínky jedné z výjimek, které je ze zákona nutné nahlásit skrze formulář, ale nepodali jste ho. Tím pádem vám hrozí pokuta až 5 000 Kč.

Nejvíce však zaplatí ti, kteří se rozhodnou zneužít systému nahlašování osvobození od povinnosti mít dálniční známku. Pokud podáte oznámení navzdory tomu, že nesplňujete jeho podmínky, může na vás čekat pokuta až 100 000 Kč.

A kdo platnost a informace o dálničních známkách kontroluje? Nejčastěji vás může zastavit policejní silniční hlídka. Pro kontrolu dálničních známek byly ale také zřízeny speciální kontrolní brány s kamerami, které snímají SPZ a kontrolují, zda má daná SPZ přiřazenou platnou dálniční známku.

No items found.