Kolik stojí jurta
Druhy jurt a jejich cena
Stejně jako u jakékoli jiné stavby, i zde máte na výběr několik variant. Chcete – li jurtu jen jako sezónní přístřešek, například na léto pro děti místo tee-pee, začíná cena za kostru + plachtu zhruba na 50 000 Kč.
Pokud by ale měla jurta sloužit jako bydlení i v nepříznivém počasí nebo v zimě, pak si připravte minimálně 250 000 Kč. Za tuto cenu už má jurta zhruba 50 m2, je plně izolovaná a má dřevěnou podlahu. Nicméně ani to mnohdy nestačí na teploty pod nulou. Je potřeba také investovat do zateplení podlahy, kamen a dalších doplňků, díky kterým může být jurta dobře obyvatelná i v zimě. V tom případě už se ale pohybujeme v cenách přes 300 000 Kč.
Pokud dáváte přednost originálu, můžete si klasickou mongolskou jurtu koupit právě přímo v Mongolsku. V tom případě vás její cena vyjde na cca 90 000 Kč bez dopravy. Tyto jurty ale nejsou přizpůsobeny českému podnebí. Na rozdíl od Mongolska je u nás větší vlhkost, což klade větší nároky jak na dřevěnou konstrukci stěn a podlahy, ale také na izolaci a plachtu.
Jurty vyráběné v Čechách s tímto počítají a mnohdy používají místo klasické plachty termoizolační folii, díky čemuž se prodlouží životnost jurty až na 35 let.
Co je jurta?
Jurta je kruhový stan vyrobený ze skládací dřevěné vnitřní konstrukce s vlněnou plstí přehozenou konstrukci jako celta. Jurty lze snadno postavit a sundat při přesunu z místa na místo. Pochází ze střední Asie a dodnes je mnoho lidí na mongolském venkově používá jako bydlení. V moderní turečtině slovo „jurta“ synonymem pro „vlast“.
Na rozdíl od kempingového stanu funguje jurta jako skutečný domov, chrání obyvatele před přírodními živly, a přitom je stále dostatečně jednoduchá, aby vyhovovala nomádskému životnímu stylu. Uprostřed jurty je prostor pro kamna a komín, který v zimě udržuje jurtu v teple.
Z čeho přesně se jurta skládá?
Základna: Tradičně to byla rovná část země, ale dnes to může být dřevěná plošina nebo paluba.
Dřevěná příhradová stěna: Kruhový tvar jurty tvoří lehká dřevěná mřížová stěna. Mřížová stěna je svázána provázkem (dříve zvířecí srst nebo kůže), což udržuje stěnu stabilní.
Mřížový rám: Kruhový mřížový rám je umístěn na podlahové krytině, koberečkách nebo izolovaných podlahových rohožích.
Vnitřní konstrukce: Zbytek vnitřní konstrukce tvoří ohýbané střešní tyče, rám dveří a koruna (střední prstenec střechy). Střešní tyče drží pohromadě svěrný kroužek.
Koruna: Koruna sedí na dvou dekorativních podpěrných sloupcích střechy. Střešní kůly jsou ohnuty a uspořádány do tvaru slunečních paprsků pro připevnění ke koruně a příhradové stěně. Koruny jsou částečně otevřené, aby umožnily prostor pro komín a pro cirkulaci vzduchu.
Potah: V závislosti na teplotě mohou mít jurty až pět vrstev pokrývající jejich vnitřní strukturu. Ty jsou následně pokryty vrstvou plátna nebo jiného nepromokavého materiálu, aby byla jurta chráněna před živly.
Umístění a odvodnění: V období dešťů vyžadují jurty poblíž příkop pro odtok vody. Všechny jurty potřebují pro stavbu také širokou rovnou pláň.
Původ a historie jurty
Jurty původně používali nomádi žijící na Sibiři, v Mongolsku a Turecku. Popisy jurt se objevují již v nejstarších písemných zprávách o světové historii od řeckého historika Herodota.
Ve 14. století viděl Marco Polo jurty při návštěvě Mongolska. Obydlí popsal jako kruhové domy vyrobené ze dřeva a pokryté plstí. Polo také poznamenal, že kdykoli byla konstrukce znovu sestavena, dveře jurty směřovaly na jih.
Jurta a stavební povolení
Mohlo by se zdát, že pokud se jedná o jurtu, není potřeba žádné stavební povolení nebo ohláška. Přeci jen, jurta je jenom velký stan. Bohužel stavební zákon není tak jednoduchý. Podstatné je, k jakému účelu je jurta využívána.
Stavební povolení potřebujete, pokud:
- je jurta určena k trvalému bydlení (a to i když nemá základy a není připojena k inženýrským sítím)
- pokud je větší než 25 m2 a je pevně spojena s terénem, nebo je napojena na inženýrské sítě
Ohlásit stavbu stavebnímu úřadu musíte, pokud:
- je menší než 25 m2, ale je napojena na inženýrské sítě, nebo je pevně spojena s terénem.
Stavební povolení ani ohlášení tedy nepotřebují jurty, které nejsou k trvalému bydlení, nejsou pevně spojeny se zemí a nejsou napojeny na inženýrské sítě.