Laminátová plovoucí podlaha. Cena, výhody a na co se zaměřit při výběru
Plovoučka jako ideální krytina
Laminátová plovoucí podlaha si získala rychle popularitu a v interiérech po rekonstrukci, nebo v novostavbách, patří mezi častou volbu při výběru podlahové krytiny. S oblibou se umísťuje také do komerčních prostor, protože vypadá esteticky, nabízí se v široké paletě nejrůznějších dekorů, snadno se udržuje a je cenově dostupná. Laminátovou podlahu můžete zpravidla položit také na podlahové vytápění. Podlahu je možné částečně rozebrat a opravit. Laminát je materiál vrchní, užitkové a nášlapné vrstvy. Ta je napuštěná a ochráněná tepelně tvrzenou pryskyřicí.
Co je laminátová plovoucí podlaha
Laminátová plovoucí podlaha je krytina do interiérů, která se pokládá pomocí zámkového systému jednoduchým zakliknutím dílů. Podlaha se nelepí, v lamelách jsou zarážky a průřezy, které do sebe zapadají. Laminátová podlaha vznikla původně jako levnější alternativa dřevěné podlahy se snadnější údržbou a vyšší odolností.
Laminát označuje materiál podlahy, protože plovoucím systémem mohou být pokládány různé typy podlah. Různé podlahové krytiny v plovoucím provedení jsme vám již představili v textu plovoucí podlaha cena. S plovoucí podlahou ušetříte náklady za montáž, průměrně zdatný domácí kutil dokáže položit plovoucí podlahu svépomocí.
Proč si vybrat laminátovou podlahu
Laminátové podlahy s imitací dřeva dodávají interiéru útulnou a hřejivou atmosféru. Jsou pevné, stabilní a dobře se udržují v čistotě. Mají nízkou konstrukční výšku, proto se hodí i do prostor, které se pouze renovují, například při překrytí původní nevzhledné krytiny. Odolávají škrábancům a snáší vysoké zatížení. Společně s vhodnou podložkou budou dobře izolovat zvuk.
Podlaha je vyráběna převážně ze dřeva, tedy přírodního materiálu z obnovitelných zdrojů s minimální zátěží pro životní prostředí. Je vhodnou alternativou pro podlahové palubky, pokud jste uvažovali o dřevěné podlaze.
Jak vypadá laminátová podlaha v řezu
Laminátová podlaha se skládá z několika vrstev. Kvalita jednotlivých vrstev a jejich konkrétní provedení mají vliv na výslednou cenu laminátové podlahy. Nášlapná vrstva by měla mít ochranný povrch z melaminové pryskyřice, ten je zárukou odolnosti podlahy vůči poškrábání a opotřebení. Pod nášlapnou vrstvou je vrstva nesoucí design podlahy, nejčastěji v imitaci dřeva, dlaždic nebo jiných materiálů. Pevnost a tvrdost podlahy zajišťuje nosná deska. Ta bývá nejčastěji z HDF nebo MDF materiálu. Stabilitu zajištuje poslední vrstva, která přiléhá k podložce.
Struktura laminátové podlahy:
- Nášlapná vrstva.
- Dekorační vrstva.
- Nosná deska.
- Stabilizační vrstva.
Jak se určuje cena laminátové podlahy
Tloušťka laminátových podlah se pohybuje mezi 6 až 12 mm. Pokud je podlaha silnější, je zároveň stabilnější, má lepší zvukovou izolaci a lépe se pokládá na nerovný povrch. Čím silnější podlaha, tím vyšší cena, ovšem záleží také na dalších faktorech.
Obecně dražší jsou podlahy ve vyšší zátěžové třídě. Vyšší zátěžová třída má delší životnost, hodí se do zón interiéru, které jsou častěji využívané nebo do komerčních prostor. Nejlevnější jsou podlahy v imitaci dřeva, dražší jsou podlahy s texturou, s matným vzhledem nebo pokud má jejich povrch synchronizovaný dekor. Nákladné jsou také podlahy se zkosenými hranami, se zabudovanou kročejovou izolací, voděodolné, s antistatickou úpravou nebo vyšší odolností proti poškrábání.
Kvalitní zpracování hledejte u renomovaných značek, můžete vybrat základní modely levných laminátových podlah nebo prémiové zpracování plovoucí podlah s vyšší investicí.
K ceně je třeba započítat podložku pod plovoucí podlahu, cenu montáže a lišty a doplňky.
Kolik stojí laminátová podlaha
Orientační cena laminátové podlahy, podle tloušťky.
Výsledná cena závisí na kvalitě, designu a konkrétním zpracování. Prémiové zpracování plovoucí laminátové podlahy může být dražší než dřevěné podlahové palubky, náklady jsme rozebírali v palubky cena.
Zaměřte se na nosnou desku
Při výběru laminátové podlahy věnujte pozornost materiálu nosné desky. Ta tvoří základ laminátové podlahy. Může být vyrobena z dřevotřískové desky, MDF desky nebo HDF desky. První zmíněná je středně hustá vláknitá deska, druhá je vysoce hustá vláknitá deska. Kvalitní nosná deska určuje pevnost a také životnost podlahy. Jakmile se rozhodnete pro vysoce hustou vláknitou desku (v případě nosného materiálu) můžete dále volit kvalitu HDF ve standardním provedením, se zapečetěnými okraji, se sníženou bobtnavostí nebo se zábranou proti bobtnání. Opatření zamezují pronikání vlhkosti různé intenzity do podlahy, buď z horní strany, na okrajích, nebo ochranou celé desky.
Technologie vrstvy laminátu
Kvalitní a cenově nákladnější podlahy jsou vyrobeny vysokotlakou technologií (HPL a CPL), cenově příznivější podlahy jsou vyráběny technologií DPL. Vysokotlaké lamináty mají téměř třímilimetrovou vrstvu laminátu, levnější podlahy s DPL technologií vznikají lisování v jednom kroku. Dekorační papír se nanáší na nosnou desku přímo a překrývá se ochrannou vrstvou.
Dekor laminátových podlah:
- Imitace dřeva – dub, buk, akát, borovice atd.
- Dlaždice – v nejrůznějších formátech a provedeních.
- Teraso (terazzo) – imitace úlomků kamínků.
- Kámen – imitace mramoru nebo přírodního kamene.
- Vlastní motiv – pomocí digitálního tisku si můžete nechat zpracovat originální podlahu.
Laminátová podlaha do koupelny
Moderní laminátové podlahy mohou být upraveny pro vyšší odolnost proti pronikání vody. Podlaha je ošetřena tak, aby se zabránilo nabobtnání okrajů a může být použita i do prostor s vyšší vlhkostí. Je příjemnou alternativou tvrdých a studených dlaždic a dovoluje použít jeden design podlahy pro celou domácnost. Hodí se do kuchyní, koupelen, vstupních prostor, chodeb a předsíní. Voděodolné podlahy můžete snadno čistit parním čističem nebo mopem.
Co poškozuje laminátovou podlahu
Pokud nemáte speciální voděodolnou plovoucí podlahu, tak největší poškození vzniká vlivem vlhkosti. V místnostech by měla být vlhkost v optimálním rozmezí mezi 50 až 65 %. Pozor na štěrk, kamínky a drobné nečistoty (například při příchodu zvenku nebo s domácími mazlíčky).Plovoucí laminátovou podlahu nemůžete drhnout abrazivním prostředkem nebo používat chemická čistidla.
Autor: Iva Vaněčková, Foto: Vladimír Daněk
Zdroje:
Ceníky výrobců a prodejců podlah. , supellex.cz/vseobecne-informace-o-laminatovych-plovoucich-podlahach/, hornbach.cz/navody/jak-vybrat-laminatovou-podlahu/