Minimální mzda do pěti let dosáhne až poloviny té průměrné
Navyšování minimální mzdy
V posledních letech se minimální mzda v České republice postupně zvyšovala, což odráží snahu vlády a odborových svazů zlepšit životní úroveň pracovníků s nižšími příjmy. Od 1. ledna 2023 došlo k poslednímu zvýšení minimální mzdy o 1 100 Kč na 17 300 Kč měsíčně, což se týká zaměstnanců s týdenní standardní pracovní dobou 40 hodin. Minimální hodinová mzda se zvýšila z 96,40 Kč na 103,80 Kč.
Toto zvýšení je částí širšího trendu, jehož cílem je dosáhnout toho, aby minimální mzda do pěti let dosáhla až poloviny průměrné mzdy. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) je na čele tohoto úsilí a výrazně podporuje další zvýšení minimální mzdy, a to na 19 500 Kč od ledna příštího roku. Tento návrh vyvolal diskusi mezi zástupci pracovníků a zaměstnavatelů, kteří hodnotí dopady takového zvýšení na ekonomiku a konkurenceschopnost země.
Další dopady navyšování minimální mzdy
Zvýšení minimální mzdy má také dopad na daň z příjmu a dávky ze sociálního zabezpečení. Minimální zaručená mzda byla také zvýšena, aby odrážela zvýšení minimální mzdy. Toto zvýšení také ovlivní minimální základnu pro zdravotní pojištění, což má důsledky pro zaměstnance i zaměstnavatele.
V kontextu tohoto zvýšení je také důležité poznamenat, že z osmi druhů zaručených mezd, které jsou vypláceny v závislosti na stupni odbornosti, odpovědnosti a sofistikovanosti vyžadované pro práci, byly upraveny pouze dvě. Nejnižší taková záruka odpovídající minimální mzdě byla zvýšena na 17 300 Kč měsíčně.
Vláda je ve shodě s odbory
Vláda a odborové svazy zdůrazňují, že zvýšení minimální mzdy je krokem k zajištění důstojných životních podmínek pro všechny pracovníky a k podpoře ekonomického růstu tím, že se zvýší kupní síla domácností. Zároveň je to však výzva pro podniky, které se musí vyrovnat s vyššími mzdovými náklady, což může mít dopad na jejich ziskovost a konkurenceschopnost na globálním trhu.
Celkově lze říci, že debata o minimální mzdě je součástí širší diskuse o spravedlivém rozdělení bohatství a o tom, jak zajistit, že ekonomický růst bude inkluzivní a bude prospěšný pro všechny členy společnosti.
Zdroj: Vladimír Jurečka, Foto: Pixabay, Autor: Vladimír Daněk