Salvator Mundi: Příběh nejdražšího obrazu světa
Pohřešovaný Spasitel
Malířských děl, u kterých bylo možné potvrdit da Vinciho autorství, jsou jen necelé dvě desítky, a všechny kromě Salvatora Mundi jsou ve vlastnictví muzeí. Tomuto obrazu, který byl vytvořen kolem roku 1500 na příkaz francouzského krále Ludvíka XII., se přezdívá „mužská Mona Lisa“ a podobně jako ona je předmětem četných symbologických spekulací. Vyobrazuje Ježíše Krista s překříženými prsty na pravé ruce na znamení požehnání a s křišťálovou koulí v ruce levé, která patrně symbolizuje jeho univerzální nadvládu.
Obraz byl po mnoho let nezvěstný, neoficiálně putující od majitele k majiteli, několikrát přemalovaný. Když byl začátkem 21. století znovu objeven a odkoupen na aukci za 230 tisíc korun s podezřením na v té době ještě nepotvrzené da Vinciho autorství, započala jeho náročná restaurace. Poté, co se z něj podařilo odstranit všechny pozdější úpravy, bylo autorství skutečně potvrzeno a jeho cena pochopitelně stoupla.
Nejdražší obraz v dějinách
Následně obraz roku 2013 odkoupil za 1,7 miliardy korun dealer Yves Bouvier a prodal ho ruskému sběrateli Rybolovlevovi za téměř 3 miliardy korun, což později vedlo k soudnímu sporu mezi nimi, protože Rybolovlev měl pocit, že za obraz zaplatil přemrštěnou částku.
Tento spor se dnes už jeví trochu komickým, vzhledem k tomu, že současná cena obrazu je více než trojnásobná. V aukčním domě Christie’s v New Yorku byl totiž roku 2017 vydražen za 450 312 500 dolarů, v přepočtu tedy za více než 10,3 miliard korun. Stal se tedy historicky nejdráže prodaným obrazem na aukci.
I když Christie’s nechtěli prozradit, kdo byl kupcem obrazu (na aukci byl přítomen jen jeho zástupce), média brzy odhalila, že jím byl saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán. V současné době je obraz umístěn v muzeu Louvre Abu Dhabi.