Peter Falk byl nejlépe placeným seriálovým hercem své doby. Jeho Columbo byl legendární
Narodil se roku 1927 v New Yorku židovským rodičům se slovanskými kořeny. V pouhých třech letech přišel kvůli nádoru o pravé oko a musel nosit skleněnou náhradu, i přesto byl později, už jako student, skvělým hráčem baseballu a basketbalu. Vystudoval univerzitu zaměřenou na výcvik vládních úředníků a po studiu zažádal o místo v CIA, kde ho odmítli, a tak pracoval v managementu. Žádná práce ho ale moc nezajímala, jeho snem bylo herectví.
Ze zabijáka detektivem
Kvůli jeho malému handicapu byl mnohokrát odmítnut i ve filmové branži. Prvním Falkovým významnějším počinem v této oblasti byla jeho role zabijáka ve snímku Vražda a.s., za kterou byl dokonce nominován na Oscara. Další nominací získal za vedlejší roli v Kapse plné zázraků. To nejlepší však mělo teprve přijít.
V roce 1968 byl natočen pilotní díl detektivního seriálu Columbo a první epizoda pak byla odvysílána roku 1971. Málo známým faktem je, že tuto epizodu režíroval tou dobou ještě poměrně neznámý Steven Spielberg. Falk tehdy údajně okomentoval jeho talent slovy: „Tenhle chlap je příliš dobrý na režírování Columba.“
![](https://cdn.prod.website-files.com/593538293b82d736ece07638/5d56a849373015102a5b5a18_falk.jpg)
Jeden a půl milionu za epizodu
Hnidopišský detektiv v pomačkaném kabátě (ten si herec koupil sám, když ho přepadl nečekaný déšť – dal za něj 15 dolarů) se zálibou v kouření a v hlášce „Ještě jedna věc…“ se stal senzací. Peter Falk dostal za tuto roli celkově čtyři ceny Emmy. Během třetí řady seriálu mu bylo za jednu epizodu vypláceno 100 tisíc dolarů, v další sérii to už bylo 132 tisíc dolarů.
Od roku 1976 začal být Falk nespokojený s kvalitou scénářů, a tak mu byl honorář zvýšen na 300 tisíc korun za jeden díl seriálu, v přepočtu podle tehdejšího kurzu to tedy bylo neskutečných 1,49 milionu korun. I přesto, že byl nejlépe placeným seriálovým hercem své doby, další rok již odmítnul natáčet další díly. Do role Columba se znovu vrátil v roce 1989 a jeho honorář se ještě zvýšil, v přepočtu až na 6,49 milionu korun. Poslední díl natočil roku 2003.
Falkovy manželky a souboj o dědictví
Ačkoli o manželce Franka Columba se mluvilo, ale nikdy jsme ji neviděli, o reálné manželce jeho představitele totéž říct nelze. Koncem 70. let byla veřejnost svědkem jeho poměrně neklidného rozvodu s Alice Mayo a ještě bouřlivějšího sňatku s mnohem mladší Sherou Danese, kterou nenáviděla především Falkova dcera z prvního manželství, která se bála o dědictví.
Nakonec ji o něj ale připravila právě její nenávist. Kvůli ní se s otcem, který ke konci života trpěl Alzheimerem a demencí a nebyl už se o sebe schopen postarat, nevídala. Všechna péče tak zbyla na jeho mladou ženu Sheru, které tedy po jeho smrti roku 2011 logicky připadla největší část majetku, a sice Falkovo sídlo v hodnotě přesahující 110 milionů korun.