Rolex hodinky - cena
Jak slavná firma vznikla?
Firma Rolex byla založena v roce 1905 v Londýně Hansem Wilsdorfem a jeho švagrem Alfredem Davisem. Dnes má však sídlo ve švýcarské Ženevě. V úvodní fázi švagři importovali švýcarské chody (vnitřek) do hodinek a umisťovali je do pouzder jiných výrobců. V roce 1919 se pak společnost v té době již pojmenovaná Rolex přesunula do Ženevy, kde má sídlo dodnes. Hans Wilsdorf vyvinul první voděodolné hodinky a jedny takové si pak v roce 1927 na sebe vzala plavkyně Mercedes Gleitze, když se rozhodla přeplavat Lamanšský průliv, a stala se tak první ambasadorkou Rolexu.
Po smrti své ženy vytvořil Hans Nadaci Hanse Wilsdorfa, kam převedl veškerý svůj podíl ve firmě. Tato nadace teď po jeho smrti společnost Rolex S.A. řídí. Část výdělku jde díky tomu na charitu. S tím je však spojeno i několik skandálů. Jelikož nadace je registrována jako charita, nemusí platit daň z příjmu právnických osob, jejich charitativní aktivity však nejsou úplně transparentní.
Jaké hodinky Rolex nabízí?
Rolex se zaměřuje na jednoduché mechanismy, většinou jde o hodinky pro běžné nošení. Důležitými atributy jsou přesnost, odolnost a lehká údržba. Jsou známé svou spolehlivostí a kvalitou.
Mezi nejznámější a nejoblíbenější modely patří například Submariner. Jde o původně potápěčské hodinky, jelikož to byl první model, který byl vodotěsný až do hloubky 100 metrů. Dnes však fungují jako hodinky pro běžné nošení. Dalším takovým modelem, původně zamýšleným pro cestovatele a dobrodruhy, je GMT-master II, a to proto, že ukazuje dvě časová pásma najednou.
Model, který si oblíbili mnozí světový lídři, jako jsou arabští princové nebo američtí prezidenti (nosil je dokonce i Winston Churchill), je Day-date. Jsou to jedny z prvních, které ukazovaly nejen čas, ale i den v týdnu. Dalším zajímavým typem jsou hodinky Cellini, které jsou pojmenované po jednom italském renesančním umělci a jsou specifické tím, že ukazují i fáze měsíce (úplněk a novoluní). Základním typem, který nenabízí téměř žádné speciální vychytávky, ale zato jsou lehčí a nejvhodnější pro obyčejné každodenní nošení, je Oyster Perpetual. U tohoto modelu je dáván důraz na jednoduchost, přesnost a kvalitu. Jde o základní typ.
U hodinek Rolex pak hraje svou roli i takzvaný tah, neboli řemínek či pásek. Rolex nabízí hned několik typů. Model Oyster byl patentován v roce 1947 a má uprostřed širší středové články a po stranách užší. Je dostupný v platině, oceli, zlatě nebo ve variantě zlato-ocel. Dalším modelem je Jubilee. Ten má tři menší řádky uprostřed a robustnější řady po stranách. Je dostupný ve zlatě, oceli a zlato-ocelovém mixu.
Další je exkluzivnější model President, ten se nachází jen u některých modelů. Vzhledově je podobný typu Oyster, ale je ozdoben honosnou sponou s korunkou. Je dostupný v platině a žlutém, růžovém nebo bílém zlatě. Posledním typem, který musíme zmínit, je Pearlmaster, který je spojen se speciální kolekcí stejného jména, jež byla vytvořena v roce 1922. Jde o pět řádků, které jsou ozdobeny vzácnými kameny, zejména diamanty. Kromě kolekce Pearlmaster se tento tah může nacházet i u některých modelů Day-date. Je dostupný ve zlatě nebo platině.
A na kolik vás tedy tyto luxusní hodinky přijdou?
Cena hodinek je tvořena na základě několika faktorů: v první řadě je to doporučená cena vytvořená společností Rolex (podle materiálu, funkcí, náročnosti práce atd.), která je předána maloprodejcům - ti si však mohou cenu ještě upravit. Dále je to také tržní hodnota, tedy to, jak je model žádaný apod. Průměrná cena těch nejobyčejnějších hodinek Rolex se pohybuje mezi 180 a 344 tisíci korun (většinou z oceli). Dražší modely, které jsou většinou z dražších materiálů a nabízí víc funkcí, mohou stát i přes dva miliony.
Abychom si uvedli nějaké příklady, tak model Submariner se pohybuje mezi 347 000 a 1 549 000 korunami, model Datejust (Oyster) mezi 222 000 a 251 237 korunami a Presidential mezi 494 000 a 560 500 korunami.
Kolik stojí ty nejdražší hodinky Rolex?
V soukromé aukci v roce 2017 byly prodány hodinky Rolex Daytona anonymnímu zájemci v přepočtu za 491 milionů korun. To je však ojedinělý případ aukce. Když budete hodinky kupovat od soukromého sběratele, můžete se sice odpíchnout od ceny doporučené Rolexem, ale finální cena je čistě na dohodě dvou stran.
Nejdražší hodinky, které se běžně prodávají, jsou Diamond Rolex Sky Dweller, jež vás budou stát 3 094 368 korun. Hodinky jsou z bílého zlata a jsou zdobené osmnáctikarátovými diamanty.
Je cena hodinek Rolex oprávněná, nebo si platíte pouze za luxus?
V některých případech platíte za produkt velké peníze, ale stejnou kvalitu lze sehnat i za mnohem menší cenu, platíte si tedy za prestiž, která se se značkou pojí. Platí to i v případě hodinek Rolex?
Vyrobit hodinky, jako jsou rolexky, vyžaduje nesmírnou řemeslnou zručnost a hodně času. Každé hodinky jsou několikrát testovány. V ceně jsou zahrnuty použité kovy, a případně i diamanty té nejvyšší kvality. Pověst a luxus značky hraje samozřejmě také svou roli (a to převážně při soukromých prodejích domluvených mezi dvěma sběrateli, nebo při aukcích), ale společnost Rolex si do dneška uchovala pověst kvalitně odvedené práce.
Jak je to s trhem s falešnými hodinkami?
Jako u každé luxusní a drahé značky se samozřejmě rozjel byznys s falešnými produkty, které jsou určeny lidem, kteří si pravé hodinky nemohou dovolit, ale touží po exkluzivitě, jež značka nabízí.
Falešné hodinky jsou často prodávány na ulicích a online. Jejich kvalita hodně kolísá. Můžete si koupit hodinky slušné kvality (i když samozřejmě nedosahují kvality těch pravých), nebo nějaké s velmi levným chodem, které vám dlouho neposlouží.
Pokud nakupujete hodinky z druhé ruky, je dobré vědět, jak od sebe odlišit pravé a falešné. Lidé vyrábějící padělky jsou rok od roku lepší a hodinky jsou tak dnes víceméně identické jako ty od Rolexu. Jsou to tedy detaily, jako je váha (pravé hodinky budou těžší než ty falešné díky použití kvalitních kovů), přesnost (všechny číslice, rýhy budou detailně dotažené a čitelné, pokud se jedná o pravý kus), tikání (u pravých hodinek tikání není slyšet, protože stroj je perfektně seřízen - anebo jen minimálně), sklo ciferníku (skla rolexek jsou vyráběna z vzácných minerálů, jako je safír, měli byste v něm tedy vidět fialové tóny).
Navíc mají každé hodinky Rolex svoje unikátní sériové číslo, podle něhož lze určit jeho hodnotu. Sériové číslo lze najít u starších modelů mezi výstupky na těle hodinek (je potřeba odstranit tah), u novějších modelů jsou čísla vygravírovaná na vnitřním okraji. Od roku 2010 už nejsou sériová čísla přiřazovaná chronologicky, nýbrž jsou generována jako náhodná čísla s písmenem na začátku. Důvodem změny bylo ztížit padělatelům výrobu falešných hodinek co nejvíce. Jistí to také certifikát pravost, kde by sériové číslo mělo být uvedené.
Pokud přemýšlíte nad koupí luxusních hodinek, tak jste si snad udělali díky tomuto článku lepší představu, co vás čeká a na co si dát pozor. Pak už si jen pohlídat, abyste je někde neztratili, nebo nezapomněli.