Srovnání cen ČR vs. Španělsko (2022)
Dražší jsou jedině cigarety
Rodinný nákup ve Španělsku vyjde na téměř stejnou sumu, jako v Česku. Bochník obyčejného chleba stojí 25 korun, litr polotučného mléka 20 korun a plato dvanácti vyjde v průměru na 42 korun. Za 100 gramů sýra necháme v obchodě 24 korun.
Kilo rýže nebo brambor vychází na příjemných 25 korun a kilo kuřecích prsou bez kosti na 150 korun. Ceny podobné těm českým najdeme i v oddělení ovoce a zeleniny. Jeden kilogram pomerančů stojí 33 korun, kilogram rajčat 38 korun a hlávka salátu asi 24 korun. O něco dražší jsou tady jablka, kilogram vyjde na 42 korun. Jeden a půl litru balené vody stojí 15 korun.
Ani při nákupu alkoholických nápojů nás nečeká velké překvapení. Láhev středně kvalitního vína stojí 77 až 154 korun a půl litru španělského piva 19 korun. Krabička cigaret vyjde dráže než u nás, a sice na 128 korun.
Místo piva raději sangrii
O něco dražší se mohou zdát pokrmy a nápoje v restauracích. Hlavní chod v levnější restauraci či bistru vychází průměrně na 250 korun a v turisticky oblíbených městech jako je Madrid nebo Barcelona se částka zvyšuje o přibližně 100 korun.
Pro Čechy může být nepříjemná zdejší cena piva – půl litr točeného vychází na 61 korun. Mezi nejhorší značky bývá řazeno Cruzcampo a Standard San Miguel, což jsou zároveň piva, která najdete v místních barech velmi často. Sangria stojí sice podobně, bude ale nejspíš chutnější volbou.
Co se týče míchaných drinků, Španělé jsou považováni za mistry gin tonicu. S jeho konzumací je však potřeba být opatrný – dělají ho totiž i třikrát silnější, než je zvykem u nás. V kavárnách lze pak opět očekávat „české“ ceny. Například cappuccino stojí průměrně 40 korun.
Překvapení nečeká ani na benzínce
Ceny pohonných hmot jsou také téměř identické s cenami v Česku. Ve Španělsku momentálně stojí litr benzínu 33 korun a litr nafty 31 korun. Při dopravě hromadnou dopravou vychází jednorázová jízdenka na 36 korun.
V podobných hladinách jako v Česku se zde pohybují i ceny pronájmů. Třípokojový byt mimo centrum města si lze pronajmout v průměru za 19 000 korun na měsíc a energie vychází na necelé 3 000 korun.