Výkup barevných kovů. Ceník, jaké barevné kovy odevzdat a proč má recyklace kovů smysl
Recyklace není třízení
Pojmy recyklace a třízení se často zaměňují. Zpravidla se setkáváme pouze s třízením odpadů, což je rozdělení odpadu podle druhu. Poté si odpad přebírají specializované firmy a věnují se recyklaci. Recyklace je technologický proces, u kterého dochází ke zpracování odpadu a jeho přeměně v polotovar nebo nový výrobek.
Černá popelnice je největší pastí, protože komunální odpad putuje na skládku bez dalšího využití (spalovny fungují minimálně). Většina odpadu z černých popelnic zůstává na skládkách desítky nebo stovky let, než se rozloží. Pokud je odpad správně roztříděn, což zahrnuje i odevzdání do barevných popelnic, je dále zpracován a více než 75 % odpadu může být znovu využito. Mluvíme pak o cirkulární ekonomice, která je pozitivně vnímána spotřebiteli a podporována z EU.
Jak třídit kovy
Kovy můžete odnést do šedého kontejneru na kovy nebo do sběrny či výkupny kovů. Kovy sbírají i školy, dobrovolní hasiči či ekocentra. Za barevné kovy můžete dostat ve výkupnách zajímavou částku. Nejčastěji se ve výkupnách přijímá měď, hliník, bronz, olovo, zinek, cín, nerez, mosaz, dural. Barevné kovy jsou dražší než ocel, mají zpravidla větší tuhost a jsou odolné vůči korozi.
O mědi se dokonce mluví, jako o investiční komoditě. Zjišťovali jsme pro vás podmínky výkupu, můžete se informovat ve výkup mědi, nejlepší cena.
Třízení a recyklace šetří surovinové zdroje
Barevné kovy jsou vyčerpatelným zdrojem surovin. V přírodě vznikají při složitých procesech, dlouhých často i miliony let, těžba je nákladná a už samotný proces těžby je zátěží pro životní prostředí.
Recyklace barevných kovů je důležitou součástí udržitelného hospodářství a šetrného přístupu k surovinovým zdrojům. Zpracování druhotné suroviny není tolik technologicky a energeticky náročné jako získání suroviny primární, proto je důležité pečlivě barevné kovy třídit a odevzdávat je do sběru.
Výkup barevných kovů je prvním krokem k jejich recyklaci, z převážné většiny vzniká nový výrobek. Po sběru se přistupuje k rozemletí nebo rozdrcení na kov a takto připravený šrot se dále zpracovává v různých odvětvích. Recyklace znamená tavení a rafinaci barevných kovů, aby byl získán čistý kov. Velmi dobře recyklovatelný je například hliník. O odměně za odevzdaný hliník jsme vás informovali v textu výkup hliníku, cena.
Proč je recyklace důležitá
- Minimalizace těžby nových surovin.
- Nižší množství odpadu na skládkách.
- Menší energetická náročnost zpracování druhotné suroviny.
Barevné kovy, které se nejčastěji odevzdávají do výkupu
- Měď – lesklý drát, starý měděný drát, pocínovaná měď, měděné plechy, trubky, třísky, granulát, špony.
- Bronz – cínová, červená, hliníková magnetická, bronzové třísky.
- Mosaz – nová, mosazné chladiče, mosazné plechy, mosazné třísky.
- Hliník – hliníkové dráty, plechy, hliníkové disky, nápojové obaly, víčka, hliníková lana, profily, žaluzie, hliníkové chladiče.
- Zinek – plech, zinkový karburátor, rámy.
Výkup barevných kovů, ceník v různých městech ČR
Již dříve jsme vás informovali, že nejvyšší výkupní ceny kovů byly dosaženy při nedostatku surovin po pandemii a následném propuknutí války na Ukrajině. Kolik dnes dostanete, pokud odevzdáte surovinu do výkupu kovů? Ceník bývá pravidelně aktualizovaný, odvíjí se od cen komodit na burzách i od nabídky a poptávky.
Výkupní ceny barevných kovů
Jak se barevné kovy zpracovávají
- Získání druhotné suroviny a její třídění – barevné kovy pochází z elektronických zařízení, automobilů, stavebních materiálů nebo různého spotřebního zboží.
- Příprava ke zpracování – jakmile jsou barevné kovy roztřízeny, odstraňují se nekovové příměsi, kovy se čistí a drtí na menší částice. Šrot se připravuje na další fázi recyklace.
- Roztavení materiálu – tavení, případně rýžování, odděluje jednotlivé kovy od sebe. V procesu se odstraní nečistoty, získává se kov v tekuté formě. Z některých kovů se připravují malé kovové kuličky, z jiných ingoty.
- Rafinace – k výrobě nových produktů jsou připraveny kovy s maximální čistotou, upravuje se chemické složení kovů, aby měly polotovary co nejlepší vlastnosti.
- Výroba nových produktů – recyklované kovy jsou připraveny k výrobě nových produktů.
Elektroodpad obsahuje barevné kovy
Vysloužilá elektrozařízení a baterie jsou cenným zdrojem materiálu. V ČR ale druhou šanci dostane jen 60 % z nich. Ostatní zatěžují skládky a mají negativní vliv na životní prostředí. I malý elektrospotřebič nebo dětská elektronická hračka může být cenným materiálem pro recyklaci.
Jak netřízený odpad zatěžuje životní prostředí
Z elektroodpadu unikají na skládkách těžké kovy. Kadmium, olovo a chemické sloučeniny znečisťují půdu a vodu.
Největší nebezpečí představují malé, knoflíkové baterie. Únik kadmia do půdy je toxický, jedná se o karcinogen, způsobuje rakovinu. Při vdechnutí poškozuje plíce, ledviny, kosti. Ve vodě a půdě se dostává do potravinového řetězce.
Elektroodpad je důležitou surovinou pro nové výrobky. Například z lithiových baterií se nová baterie vyrobí levněji, než je těžba nového lithia.
Drobné zdroje kovů, které se vyplatí třídit
- Plechovky od nápojů.
- Víčka od zavařovacích sklenic, hliníková víčka od jogurtů, fólie z tavených sýrů a čokolád.
- Kovové tuby od kosmeticky, od past nebo krémů.
- Nádoby od spreje, pokud jsou prázdné. Deodoranty, laky na vlasy, šlehačka ve spreji.
- Menší celokovové předměty jako klíče, hrnce, ešusy, příbory, kancelářské sponky, trubky, hřebíky aj.
Jednoduché rady, které podpoří recyklaci
- Zamýšlejte se nad nutností nákupu, někdy postačí oprava nebo renovace staršího výrobku.
- Elektrospotřebiče odevzdávejte u prodejců nebo na vybraných místech.
- Z elektrospotřebičů nemusíte vyndávat vestavné baterie.
- Sklo nerozbíjejte.
- Plastové obaly netřeba vymývat.
- Sešlapujte plechovky, tetrapacky, PET láhve. Z PET láhví sundávejte návlek, rukávek s etiketou.
- Autovraky a nebezpečný odpad může převzít jen specializovaná firma.
Autor: Iva Vaněčková, Foto: Canva.com, Unsplash.com
Zdroje:
Ceníky náhodně vybraných konkrétních výkupen barevných kovů.
https://www.ekoprag.cz/vykup-barevnych-kovu/
https://www.chytrarecyklace.cz/aktuality/vyslouzila-elektrozarizeni-si-zaslouzi-druhou-sanci-jak-je-tridi-cesko
https://urbanice.cz/default/default/7209_jak-spravne-tridit-odpad