Do čeho investovat peníze v roce 2021

Hledáte, do čeho vložit vaše peníze a zároveň mezi investičními produkty stále trochu tápete? V našem článku najdete jedny z momentálně nejzajímavějších investičních příležitostí českého trhu a také tip na to, jak mezi ně vaše finance rozložit.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Tipy
4/1/2021 1:00 AM

Se světem investic letos výrazně zahýbala pandemie covid-19 a proměnila ho tak zčásti v minové pole. Přesto jsme ale našli čtyři investiční produkty, do kterých se vyplatí uložit peníze i v současné době. Pojďme si je tedy rovnou představit.

Portu

  • typ investice: akcie a dluhopisy
  • investiční horizont: minimálně 1 rok
  • historické zhodnocení: 4,6 % p.a.
  • minimální investice: 1 000 Kč
Webová stránka služby Portu, na které je fotka týmu, který za Portu stojí.

Portu je online investiční platforma, která vám umožní za minimální poplatky snadno investovat na akciových trzích. Bude vám tak vyhovovat hlavně v případě, že chcete investovat na burze, ale nemáte s ní dostatečné nebo dokonce žádné zkušenosti.

Služba investuje především prostřednictvím akciových a dluhopisových ETF, tedy fondů obchodovaných na burze, které dokáží růst i o více než deset procent ročně. Dále je doplňuje nemovitostními fondy, komoditami a hotovostí. Tímto způsobem dokáže rozložit riziko v portfoliu a zároveň dosahovat pěkných výnosů.

K řízení investic používá Portu své algoritmy, na portfolia ale dohlíží také investiční manažeři. Na vás tedy zbývá v celém procesu investování poměrně jednoduchá úloha - vybrat si vyhovující portfolio a vložit na něj sumu, kterou chcete investovat. O všechno další se pak už stará Portu.

Fondee

  • typ investice: akcie a dluhopisy
  • investiční horizont: minimálně 3 roky
  • historické zhodnocení: 3,17 až 7,95 % p.a.
  • minimální investice: 1 000 Kč
Muž u bazénu s notebookem, na kterém má otevřené portfolio investiční služby Fondee. Portfolio má hodnotu 117 277 Kč.

Také Fondee je online investiční platforma, která vám umožní s nízkými poplatky investovat peníze prostřednictvím ETF místo toho, aby ležely na účtu s minimálním či žádným zhodnocením. Od Portu se liší především v tom, že rovnou připravilo sedm konkrétních portfolií, která mají různé rozložení investic, míru rizika a samozřejmě tedy i historický výnos.

Při investování přes Fondee se opět obejdete bez hlubších znalostí akciových fondů. Nabízí tedy chytrou a současně bezstarostnou cestu, jak zhodnotit vaše peníze s podobným nebo lepším výnosem, než jaký najdete například u podílových fondů.

A jak služba funguje? V podstatě stejně jako Portu - pomocí krátkého investorského dotazníku si vyberete vhodné portfolio, vložíte do něj peníze a pak už jen sledujete, jak pracují. Jediný výrazný rozdíl je v tom, že se musíte zaregistrovat i na webu brokera, který bude mít vaši investici na starost.

Podílový fond J&T Money

  • typ investice: podílový fond
  • historické zhodnocení: 3,61 % p.a.
  • investiční horizont: 1 až 3 roky
  • minimální investice: 300 Kč
Graf ukazující stabilní a vysoké zhodnocení fondu J&T Money od J&T Banky.
Historické zhodnocení fondu J&T Money.

Podílové fondy se skládají z investic mnoha lidí a tvoří tak pomyslný balík peněz. Ty se následně snaží společnost, která fond spravuje, výhodně investovat a tím pro vás peníze v podílovém fondu “rozmnožit”.

Na trhu najdete různé typy fondů od nízkorizikových až po vysoce rizikové, J&T Money však představuje konzervativní investici a zalíbí se díky tomu i opatrným investorům. Navíc zhodnotí vaše peníze mnohem lépe než spořicí účet a zároveň je nezablokuje na určitou dobu jako třeba termínovaný vklad.

Fond investuje především do dluhopisů stabilních firem. Do portfolia J&T Money tak patří například energetická skupina EPH v čele s Danielem Křetínským nebo sázková společnost Sazka Group.

Zonky Rentiér

  • typ investice: investice do půjček
  • investiční horizont: minimálně 1 rok
  • historické zhodnocení: 4,44 % p.a.
  • minimální investice: 50 000 Kč
Tabulka na webu služby Zonky Rentiér, ve které si můžeme nastavit výši investice a délku investičního horizontu.

Zatímco bankovní půjčky probíhají mezi žadatelem o půjčku a bankou, při investování do nebankovních půjček od Zonky stojí na jedné straně žadatel a na druhé straně běžní lidé, kteří mají volné finance a mohou je půjčit někomu, kdo je zrovna potřebuje. Žadatel tak může získat lepší úrok a lidé, kteří mu půjčku zainvestují, zhodnotí své peníze.

Zonky Rentiér vám bude vyhovovat, pokud hledáte atraktivní zhodnocení (to u služby Rentiér dosahuje 7,36 % ročně a po odečtení poplatků i očekávaných rizikových nákladů stále pěkných 4,44 %), ale neláká vás investování na burze.

Původně si investoři na Zonky spravovali své investice do půjček výhradně sami. Zonky Rentiér je zcela nová služba, která je určena pro ty, kdo chtějí investovat pohodlněji a ještě efektivněji. O vaše peníze se s Rentiérem totiž nestaráte vy, ale speciální algoritmy, které investici rozdělí do mnoha různých půjček, aby byla co nejlépe a co nejbezpečněji využita. 

Ideální portfolio

Závěrem se s námi podívejte na to, jak byste mohli vaši investici mezi tyto služby rozdělit. Jedná se ale jen o náš návrh a je jen na vás, jak se nakonec rozhodnete peníze mezi jednotlivé produkty rozvrhnout. Řekněme tedy, že se chystáte investovat 10 000 Kč:

  • 5 000 Kč můžete vložit do fondu J&T Money, protože to je nejkonzervativnější investice ze všech jmenovaných a má krátký investiční horizont
  • 2 500 Kč doporučujeme investovat do půjček přes službu Zonky Rentiér
  • 2 500 Kč můžete pak vložit do Fondee a zbylých 2 500 Kč do Portu, protože zahrnují investice do akcií a jsou tím pádem rizikovější než předchozí dva způsoby, ale zároveň vám mohou přinést potenciálně nejzajímavější výnosy.
No items found.