Tři nejlepší spořicí účty v roce 2021
Spořicí účet slouží k dlouhodobému odkládání a zhodnocení peněz. Kromě toho, že si díky němu oddělíme použitelné finance od finanční rezervy, nás totiž spořicí účet za spoření odměňuje pravidelně připsaným úrokem.
Platební karta se k tomuto typu účtu zpravidla nevydává, protože neslouží přímo k platbám, jako jsme zvyklí od účtu běžného. Běžnou praxí však je, že peníze uložené na spořicím účtu máme kdykoli volně k dispozici, můžeme si je tak převést na náš běžný účet a použít je na cokoli se nám hodí. Tento produkt nám tak umožní nejen zpřehlednit si finance, ale i zhodnotit své úspory.
Jakou metodou jsme vybírali?
Brali jsme v úvahu pouze spořicí účty u českých bank, které drží licenci České národní banky a naše peníze jsou u nich v bezpečí. Účet by měl být veden zdarma a bez dalších podmínek. Uložené peníze nám musí být stále k dispozici a můžeme je kdykoli přemístit nebo vybrat. Posledním, ale zato velmi důležitým požadavkem bylo, aby spořicí účet nabízel úročení alespoň 1 % ročně.
Jaké účty vyhrály?
Naše požadavky splňovalo hned několik nabídek spořicích účtů a tady jsou ty nejlepší z nich:
1. Spořicí účet od Moneta Bank
Spořicí účet od Moneta Bank nabízí úrok 0,5 % ročně pro neomezenou výši vkladů.
Spořicí účet si jednoduše založíme na jejich internetových stránkách po kliknutí na tento odkaz, anebo při návštěvě jedné z mnoha poboček banky. Oba způsoby by nám měly zabrat maximálně půl hodiny. Pokud již jsme klientem Moneta Bank, stejně jako u dalších bank uvedených v této trojici favoritů si můžeme založit spořicí účet v internetovém bankovnictví.
2. Spořicí účet od Creditas
Banka Creditas nabízí úrok ve výši 0,5 % pro vklady do velikosti 350 000 korun. Vklady nad touto hranicí jsou úročeny 0,2 %.
Spořicí účet si lze založit online na tomto odkazu nebo na pobočce banky. V obou případech je sjednání poměrně rychlé a po 20 až 30 minutách bychom s ním měli být hotovi. Je třeba počítat s tím, že Creditas žádá doložení našeho existujícího běžného účtu u jakékoliv české banky, například nejnovějším výpisem.
3. Spořicí účet od J&T Banky
J&T Banka nabízí úročení ve výši 0,7 %. Stačí si u ní otevřít účet Clear Deal, který je vstupní branou k investicím zprostředkovaným J&T Bankou, a můžeme začít spořit. Otevření účtu probíhá online, trvá asi 15 minut a potřebnou dokumentaci nám na náklady banky doručí kurýr.
Pro stávající klienty využívající investiční produkty Clear Deal není vklad nijak omezen, noví klienti si však musí na spořicí účet uložit alespoň 500 000 korun. Založíme si ho během 15 minut online a smluvní dokumenty nám doručí kurýr na náklady banky.
Účet u J&T Banky si můžeme založit zde.
Neumístily se v trojici nejlepších, ale zaslouží si zmínku
Čtenáře, kteří zvažují nebo již užívají běžný účet u Equa bank, by mohl zaujmout také jejich spořicí účet HIT. Při aktivním využívání běžného účtu nám banka totiž úročí vklady do 200 000 korun sazbou ve výši 0,7 %. Stačí provést každý měsíc alespoň tři platby kartou. Vzhledem ke kladené podmínce se však tato nabídka do našeho výběru nedostala.
Bez podobných podmínek se obejde spořicí účet od Hello bank. Ten si lze založit zcela zdarma a bez nutnosti vést si u této banky běžný účet. Za to získáme úročení 1 % za rok pro vklady v celkové výši nanejvýš 300 000 korun. Hello bank však zatím nemá na českém trhu pozici tradiční banky, a tak její nabídku zařazujeme sem. Rozhodně ale stojí za zvážení.
Jak jsou na tom další spořicí účty?
Mnoho podobně velkorysých nabídek, jako jsou ty výše zmíněné, momentálně na českém trhu již nenajdeme. Pro doplnění přehledu ale přece jen uvedeme ještě několik dalších příkladů.
- Pro uživatele běžného účtu Air Bank je zajímavou možností spořicí účet nabízený touto bankou. Oba účty jsou vedeny zdarma. Pokud pětkrát měsíčně provedeme platbu kartou, získáme na spořicím účtu pěkný úrok 0,6 %, a to až do celkové částky 250 000 korun.
Jedny z nejnižších úrokových sazeb pak nabízí Česká spořitelna a UniCredit Bank:
- Spořicí účet České spořitelny je sice veden bez podmínek a zdarma, naše úspory však úročí pouze 0,2 %.
- UniCredit Bank u svého spořicího účtu PRIMA poskytuje ještě nižší úrok ve výši 0,05 %.
Co když hledám běžný účet? Jaké jsou ty nejlepší?
Nabídka běžných účtů je na českém trhu opravdu široká, mezi ty nejlepší bychom však zařadili mKonto od mBank a běžné účty od Equa bank a Creditas. Všechny tyto účty jsou vedeny zdarma a umožňují bezplatné výběry z bankomatů jakékoliv banky v České republice. Debetní bezkontaktní platební karta a možnost využívat internetové bankovnictví je u každého z těchto účtů samozřejmostí. U Equa bank si navíc můžeme k běžnému účtu v českých korunách zdarma otevřít i účet vedený v eurech či amerických dolarech.