Revolut - recenze 2021

Finanční technologie Revolut představuje alternativu k některým bankovním službám, které bývají běžně nevýhodné a navíc ještě zpoplatněné. Její hlavní výhodou je nabídka výhodných mezibankovních kurzů pro směnu peněz či pro zahraniční platby. V čem dalším je tato služba „radikálně lepší“?
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Tipy
5/1/2021 1:00 AM

Co je to Revolut?

Jde o finanční technologii, která nabízí hned několik finančních služeb s jedním cílem – umožnit klientům snazší a výhodnější platby. Roku 2015 ji vyvinuli britský podnikatel Nikolaj Storonskij se svým společníkem Vladem Yatsenkem a do letošního roku si Revolut získal již přes 7 milionů klientů z celého světa.

Zakladatelé Revolutu Nikolaj Storonskij a Vlad Yatsenko na fotografii pořízené v sídle firmy.
Zakladatelé Revolutu Vlad Yatsenko a Nikolaj Storonskij.

Hlavní výhody Revolutu: Levné převody měn a výhodné zahraniční platby

K základním službám Revolutu patří vedení účtu, směna a placení v různých zahraničních měnách. Hlavní výhodou je to, že Revolut nabízí pro všechny transakce v zahraniční měně výhodnější kurzy, než nám poskytnou banky, protože využívá kurzy mezibankovní.

Vzhledem k tomu, že Revolut účet lze vést hned v několika různých měnách najednou, druhou velkou výhodou je, že v zahraničí můžeme pomocí něj platit rovnou v lokální měně, čímž opět ušetříme.

Revolut karta: Virtuální a fyzická debetka od MasterCard

Další služba spočívá v možnosti využívání platební karty Revolut. Jedná se o debetní kartu MasterCard a můžeme si vybrat mezi její fyzickou nebo virtuální podobou:

  • Virtuální kartu budeme mít „uschovanou“ v mobilní aplikaci a můžeme ji používat pouze k online nákupům. Tím, že na Revolut účtu máme vždy vloženo jen takové množství peněz, jaké potřebujeme (níže bude vysvětleno, jak vklad peněz probíhá), jsou platby touto kartou bezpečnější, tudíž ji využijeme například při platbách na méně důvěryhodných webech.
  • Pokud si objednáme fyzickou Revolut kartu, můžeme s ní kdekoli platit tak, jak jsme běžně zvyklí, a navíc získáme možnost vybírat pomocí ní z bankomatů kdekoli na světě bez poplatku. Je však nutné pamatovat na to, že výběry zdarma jsou omezeny limitem: například u bezplatného tarifu můžeme každý měsíc z bankomatu vybrat maximálně 4 500 Kč měsíčně (pokud vybereme víc, naúčtuje nám Revolut 2 % z dané částky).

Při výběrech v zahraničí platí, že banka, která provozuje daný bankomat, si poplatek za výběr naúčtuje vždy. S Revolut kartou se však můžeme zbavit alespoň dalšího poplatku, který by nám za výběr v zahraničí účtovala ještě naše banka.

Elegantní platební karta od firmy Revolut - točí se a má černou barvu.
Založit si Revolut účet zdarma a online můžete ZDE.

V jakých měnách lze vést Revolut účet?

Účet lze vést ve 30 různých světových měnách. Patří mezi ně:

CZK (česká koruna), EUR (euro), GBP (britská libra), USD (americký dolar), JPY (japonský jen), NOK (norská koruna), PLN (polský zlotý), HRK (chorvatská kuna), HUF (maďarský forint), DKK (dánská koruna), BGN (bulharský lev), CAD (kanadský dolar), RUB (ruský rubl), AUD (australský dolar), CHF (švýcarský frank), ILS (izraelský nový šekel), ISK (islandská koruna), SEK (švédská koruna), MAD (marocký dinár), MXN (mexické peso), NZD (novozélandský dolar), RON (rumunský leu), AED (SAE dirham), HKD (hongkongský dolar), QAR (katarský rijál), SAR (saúdský rijál), SGD (singapurský dolar), THB (thajský baht), TRY (turecká lira) a ZAR (jihoafrický rand).

Zajímavá je také možnost vedení účtu v 5 druzích vybraných kryptoměn, a sice v Bitcoin, Bitcoin Cash, Ripple, Ethereum a Litecoin. Pokud se tedy zajímáte o kryptoměny a chcete si nějaké nakoupit, je pro to Revolut vhodným a bezpečným místem. Možnost nákupu kryptoměn mohou využít pouze klienti s účtem Premium, o kterém se rozepíšeme níže.

Účet tedy můžeme vést dohromady v 35 měnách, platit ale můžeme ve více než 150 měnách. Účet lze spravovat výhradně pomocí mobilní aplikace. Skvělou zprávou je, že jak mobilní aplikace, tak webové stránky, na kterých najdeme všechny potřebné informace o službě Revolut, jsou kompletně přeloženy do českého jazyka.

Jak si založím Revolut účet?

V první řadě je nutné navštívit web Revolutu a z něj si do telefonu stáhnout bezplatnou aplikaci Revolut. K registraci v ní je pak nutné zadat své telefonní číslo, celé jméno, datum narození, adresu, e-mailovou adresu a zvolit si čtyřmístné heslo.

K aktivaci účtu pak musíme provést první vklad ve výši 300 Kč (bude nám nabídnut formulář pro převod přímo z karty, můžeme ale zvolit i jiný způsob vložení peněz) a ověřit svoji totožnost. Ověření totožnosti provedeme pořízením snímku platného občanského průkazu nebo pasu a také snímku našeho obličeje. Fotografie pořídíme přímo prostřednictvím aplikace, která je propojená s fotoaparátem v našem telefonu.

Jakými způsoby dostanu na Revolut účet peníze?

Nejčastějším způsobem převodu peněz na Revolut účet je online převod z naší debetní nebo platební karty.

Podporovány jsou tyto karty:

  • Mastercard
  • Visa
  • Maestro

Je potřeba dávat si pozor na to, abychom prováděli vklad v některé z měn, ve kterých je veden náš Revolut účet (to můžeme měnit nebo rozšiřovat v aplikaci v sekci Podrobnosti účtu), a zároveň ve měně, ve které je veden náš bankovní účet. Pokud odešleme částku v jiné měně, než v jaké je veden náš bankovní účet, může se stát, že nám banka naúčtuje vysoké poplatky za převod měny, ke kterému navíc použije nevýhodný kurz.

Pravidelné vklady na Revolut účet si můžeme zajistit například i tím, že si na něj necháme zasílat výplatu a další příjmy. Mezi další možnosti patří možnost převodu peněz pomocí Apple Pay nebo Google Pay. Vklady v hotovosti možné nejsou. Převody trvají zpravidla 1 až 5 dní v závislosti na měně a na bankovní síti, kterou platba prochází.

Jaké na Revolutu existují typy účtů?

Můžeme si vybrat jeden z 3 typů Revolut účtu:

3 typy účtu na Revolutu: Standard (zdarma) a Premium (174,99 Kč měsíčně) a Metal (299,99 Kč měsíčně).

Standard (0 Kč/měsíc)

Základní účet je veden zcela zdarma (založit si ho můžete zde), i přesto s ním získáme možnost platit ve více než 150 měnách, směňovat mezi 30 různými měnami až do částky 120 000 korun za měsíc, bezplatně vybírat z bankomatů do 4 500 Kč za měsíc, a to vždy s využitím výhodného mezibankovního kurzu. Také nám automatický vznikne účet ve Spojeném království a náš IBAN kód. Součástí každého typu účtu je Revolut karta, jejíž doručení je zpoplatněno pouze u účtu Standard (zpravidla 100 až 150 Kč).

Premium (174,99 Kč/měsíc)

S tímto účtem není směna peněz omezena limitem a limit pro výběry z bankomatů je navýšen na 9 000 Kč za měsíc. Premium verze v sobě navíc zahrnuje zmíněné zdravotní pojištění zdarma, dále pojištění zpožděného letu a zavazadel, zrychlené transakce, přístup do více než 1 000 letištních salonků LoungeKey po celém světě, možnost vést účet v kryptoměnách a v neposlední řadě možnost využívat jednorázové virtuální karty pro bezpečné nákupy.

Metal (299,99 Kč/měsíc)

Ke všem již zmíněným výhodám se s účtem Metal přidává ještě cashback, tedy vracení části peněz z provedené platby, a to ve výši 0,1 % v rámci Evropy a 1 % mimo Evropu. Limit pro výběry z bankomatů je navýšen na 13 500 Kč za měsíc. Klienti s tímto účtem také získají exkluzivní kartu Revolut Metal a možnost využít poměrně nové služby Concierge, která by měla fungovat jako osobní asistent, kterého můžeme například požádat o nákup lístků na koncert, organizaci výletu nebo rezervaci ubytování. Tato funkce je ovšem stále ještě „v plenkách“, a tak je prozatím spíše zábavným doplňkem k ostatním službám Revolut. Rozhodně se však jedná o zajímavý nápad.

Hrozí nám nějaké další poplatky při používání Revolutu?

Žádné skryté poplatky Revolut nemá, je ale potřeba dodržovat stanovené limity. Pokud jsme uživateli Standard účtu, limit pro směnu deviz je stanoven na 120 000 Kč a po jeho překročení je nám již strháván 0,5% poplatek. U všech druhů účtů jsou také stanoveny limity pro výběry z automatů a při jejich překročení je činí poplatek už 2 % z dané částky. I při dobíjení Revolut účtu kartou firemní, kreditní nebo vystavenou jinde než v naší domovině nám může Revolut strhnout drobný poplatek.

Také bychom si měli dávat pozor na směňování o víkendech (podle britského času UTC), kdy jsou převody dražší o 0,5 % u hlavních měn (USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN a CZK) a o 1 % u všech ostatních. U ukrajinských hřiven a thajských bahtů jsou převody dražší o 1 % i ve všední dny, během víkendu dosahuje tedy přirážka u těchto dvou měn 2 %.

Dalším typem poplatku je poplatek za zrušení účtu nebo za přechod z placeného na neplacený účet. Účty Premium a Metal se vždy zřizují na dobu 12 měsíců, pokud je tedy zrušíme předčasně, je nám vyměřena pokuta ve výši dvojnásobku měsíčního poplatku za vedení daného účtu. Za žádost o zrušení automatického prodloužení smlouvy nám nebude účtováno nic, pokud ji provedeme nejpozději 30 dní před skončením roční smlouvy o využívání placeného účtu.

V neposlední řadě je třeba zmínit poplatky účtované bankami. Některé banky účtují poměrně vysoké poplatky za výběry z bankomatů pomocí karet, které nevydala jejich instituce (například u České spořitelny je to 125 korun), a také za převody v jiné měně, než v jaké je veden náš bankovní účet. Druhému poplatku se můžeme při dostatečné opatrnosti vyhnout, o výši poplatku za výběr z bankomatu se musíme informovat u konkrétní banky.

Založit si Revolut účet zdarma a online můžete ZDE.

Jaké další služby Revolut nabízí a jak je využívat?

1. Trezor Vault

Vault nám umožňuje si do virtuálního „trezoru“ ukládat i ty nejdrobnější částky, dokud nedosáhneme námi určeného cílového obnosu, a to hned několika různými způsoby. Můžeme si nastavit pravidelnou platbu, při které se nám jednou za týden nebo za měsíc daná částka automaticky převede z účtu do trezoru, anebo si nepravidelně vkládat libovolné částky do trezoru sami.

Zábavným způsobem spoření je pak odkládání si drobných částek z nákupů, jejichž cenu Revolut automaticky zaokrouhlí nahoru a rozdíl nám uloží do trezoru. Pokud tedy například v kavárně zaplatíme 1,65 € za kávu, aplikace nám strhne 2 € a vzniklý rozdíl 35 centů uloží do trezoru. Je také možné si nastavit násobení těchto částek. Můžeme tak například zadat, že chceme uložit vždy pětinásobek rozdílu, tím pádem nám za zmíněnou kávu bude z Revolut účtu odečteno a do trezoru vloženo rovnou 1,75 €.

2. Rozpočtování

Další užitečnou funkcí, díky které budeme mít lepší kontrolu nad našimi financemi, je možnost sestavit si individuální rozpočet. Stačí, když si v mobilní aplikaci v záložce Analýzy nastavíme, jaký maximální obnos peněz bychom chtěli měsíčně utratit za stravu, nákupy nebo třeba cestování. Aplikace nám pak vypočítá denní limity útrat a při placení Revolut kartou pak bude neustále naše výdaje sledovat a informovat nás o tom, jak si v plnění stanovených cílů vedeme.

3. Pojištění mobilního telefonu

Revolut nabízí svým uživatelům pojištění mobilního telefonu pro případ nečekaných událostí a nehod, jako jsou prasknutí displeje, poškození telefonu tekutinou, pád, rozbití a různé poruchy mimo záruku jako nefunkční obrazovka nebo selhání baterie. Pojištění se však nevztahuje na ztrátu či krádež telefonu a ani na zařízení starší než 6 měsíců.

Pojistka vychází na necelých 30 Kč týdně a její sjednání probíhá přímo prostřednictvím aplikace, nahlášení pojistné události pak provádíme telefonicky nebo e-mailem. Pojistné lze platit týdně nebo ročně (při předplacení pojistného na celý rok ušetříme 13 % z celkové částky) a vždy se sjednává na dobu 12 měsíců.

4. Zdravotní pojištění do zahraničí

Druhým zvýhodněným pojištěním, které Revolut poskytuje, je pojištění pro případ nutnosti pohotovostního lékařského nebo zubařského ošetření v zahraničí. Podmínkou je, že cesta musí mít charakter výletu a musí trvat maximálně 40 dní. Pojištění si můžeme zaplatit buď na celý rok (v takovém případě vychází na přibližně 900 Kč), anebo ho hradit po jednotlivých dnech, kdy nás denní platba vyjde na asi 30 Kč.

Při pojištění s denními platbami používá Revolut údaje o naší zeměpisné poloze, abychom platili vždy pouze za dny, kdy se v zahraničí opravdu nacházíme. Nevýhodou však je, že se tím pádem musíme alespoň jednou za 24 hodin připojit na internet a také mít v telefonu povolené zjišťování polohy.

Sjednání opět probíhá prostřednictvím aplikace a nahlašování pojistné události telefonicky. Pokud pojištění využíváme, máme navíc možnost k němu za menší příplatek připojit až tři další dospělé osoby a neomezený počet osob mladších 18 let, které cestují s námi.

5. Platba přes URL

Pokud potřebujeme někomu poslat peníze, anebo si naopak chceme nechat poslat peníze od jiné osoby, díky této zajímavé funkci se vyhneme nutnosti sdílet spolu platební údaje. Jednoduše si necháme pomocí mobilní aplikace Revolut vygenerovat jedinečný URL odkaz, který pak pošleme dotyčné osobě. Ta se kliknutím na něj buď přihlásí k částce, kterou jsme jí poslali, nebo přes něj může snadno poslat peníze nám. Dotyčný nemusí být klientem u Revolut.

6. Rozdělení výdajů

Aplikace Revolut nám umožňuje vytvořit si seznam známých, kteří službu taktéž využívají. To pak lze využít například v případě, kdy jdeme s partou kamarádů na večeři a celý účet nakonec zaplatí jen jeden z nás. Ostatní se s ním mohou snadno vyrovnat pomocí služby Split Bill – je však nutné, aby všichni zúčastnění byli uživateli služby Revolut. Pak už jen stačí, aby dotyčný vybral ze seznamu kontaktů příslušné osoby a každé z nich zaslal požadavek na proplacení částky. Ty mu tak částku jednoduše zašlou na jeho Revolut účet.

Shrnutí: Výhody a nevýhody

Kromě obrovského plus v podobě velmi výhodných kurzů pro směny a platby v zahraničních měnách, je značnou výhodou naprosto nulová byrokracie, která bývá u tradičních bankovních institucí při zakládání účtu pravidlem. Revolut navíc nabízí mnoho uživatelsky příjemných služeb, jako je Vault nebo vytváření vlastních měsíčních rozpočtů, které nám pomáhají spravovat finance.

Líbí se nám také charitativní iniciativy této společnosti. Podporuje organizace jako WWF, Save the Children či ILGA Europe. Prostřednictvím Revolut účtu můžeme vybrané organizaci věnovat libovolně vysoký příspěvek jednorázově, nastavit si pravidelné odvádění příspěvků anebo si nechat zaokrouhlovat veškeré útraty – v tomto případě však nepůjde rozdíl do našeho „trezoru“, ale přímo vybrané organizaci. Skvělé je, že ta vždy obdrží přesně tu částku, kterou jsme jí věnovali. Revolut si z příspěvku neodkrojí nic.

Mezi nevýhody lze zařadit nutnost hlídání limitů pro výběry a u Standard účtu pro převody měn, o něco nevýhodnější kurzy během víkendů a nemožnost správy a používání účtu jinak než pomocí aplikace v chytrém telefonu. Zmínku si na tomto místě zaslouží i to, že Revolut vydává výhradně karty Mastercard, a tak se nemůžeme (obzvlášť při cestování) spoléhat pouze na tuto kartu a ideálně bychom si s sebou měli vzít ještě alespoň jednu další, například kartu Visa.

Přinejmenším bezplatný standardní Revolut účet se rozhodně vyplatí zkusit, zvláště pokud alespoň občas cestujeme, nakupujeme zahraničí anebo pokud máme například zahraničního zaměstnavatele, který nám neposílá výplatu v českých korunách. Na směně ze zahraniční měny pak můžeme ušetřit značné částky.

No items found.