Elizabeth Holmes (Theranos) - příběh podnikatelky, která podvedla Silicon Valley

Pokud příběh firmy Theranos neznáte, je skoro těžké mu uvěřit. Z prominentní a oslavované firmy, která měla změnit historii medicíny, se stala továrna na lži, jejíž hodnota se propadla z 9 miliard dolarů na nulu. A její zakladatelka Elizabeth Holmes, svého času nejobdivovanější podnikatelka světa, se z miláčka Silicon Valley proměnila v podvodnici, které hrozí 20 let vězení.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Původně to přitom vypadalo jako skvělý podnikatelský úspěch. Mladá a talentovaná studentka opustila Stanford, aby se mohla naplno věnovat svému startupu Theranos, který chtěl modernizovat zdravotnictví. Jeho nová technologie měla umožnit lidem, aby si sami mohli udělat krevní testy na nejrůznější choroby. Měla k tomu stačit jen kapka krve šetrně odebraná z malíčku a několik vteřin času, během nichž by chytrý přístroj provedl všechny testy. Pokud by se nová technologie uchytila, znamenalo by to konec bolestivým odběrům krve u lékaře i násobně kratší čekání na výsledky.

Elizabeth Holmes - Miláček Silicon Valley

Elizabeth Holmes si za svou vizí tvrdě šla. A lidé v Silicon Valley, kteří milují odvážné plány a houževnatost, se do Elizabeth zamilovali. Do jejího startupu Theranos poslali na investicích přes 700 milionů dolarů, v přepočtu 16 miliard korun. Firma přitom neměla nic víc než právě vizi. Její technologie nikdy nefungovala a jak se ukázalo, Theranos nebyl ani blízko tomu, aby se mu jeho plány někdy podařilo naplnit. Krevní testy společnost sice prováděla, ale používala pro ně konkurenční zařízení. Jakmile firma zkusila testování pomocí vlastní vyvinuté technologie, výsledky byly nestabilní. Většina podnikatelů by byla takovou skutečností zaskočena, Holmes však o problémech ve své firmě nechtěla ani slyšet a na veřejnosti se tvářila, že všechno funguje, jak má.

Elizabeth Holmes na pódiu

Elizabeth Holmes

Bylo by snadné si myslet, že do takové firmy investovali investoři druhé kategorie, kteří jen sedli Holmes na lep a nechali se zlákat jejím charizmatem. Jenomže tak to není. Do Theranosu investovala velká jména investorské scény: například rodina Waltonů, která v USA vybudovala síť supermarketů Walmart, Robert Kraft, majitel klubu New England Patriots nebo Rupert Murdoch, mediální magnát, který do Theranosu napumpoval 125 milionů dolarů (2,8 miliard korun). Prostředí Silicon Valley je zaměřené na úspěch a představa toho, že Elizabeth Holmes je Stevem Jobsem v sukni, kterému se může podařit revoluce ve zdravotnictví, zaslepila oči i jinak racionálních a velmi pragmatických lidí.

Přichází pád

V roce 2015 se však celá pohádka nadobro rozplynula. Reportér magazínu Business Insider ve svém článku odhalil, že celý Theranos je podvod, a že firma má velmi daleko k tomu, aby se jí někdy podařila jakákoliv revoluce. Svůj text opřel o výpovědi bývalých zaměstnanců, kteří byli vůči Theranosu nemilosrdní. Na veřejnost se dostaly informace o špatném hospodaření firmy i o vědomém klamání veřejnosti, kterého se dopustil nejvyšší management v čele s Holmes. Článku se okamžitě dostalo velké publicity a důvěra ve firmu byla v očích veřejnosti i investorů definitivně ztracena. Hodnota Theranosu se tak propadla z 9 miliard dolarů na pouhou nulu. A stejně tak jmění samotné Elizabeth Holmes. Ta v Theranosu držela polovinu akcií, což kdysi znamenalo jmění ve výši 4,5 miliardy dolarů. Dnes nemá Holmes nic a naopak musí vypovídat u soudu. Hrozí jí 20 let vězení za podvody a vědomé lhaní investorům i veřejnosti. Smutný konec na bývalou ikonu Silicon Valley.

No items found.