Kolik stojí antikoncepce. Nejoblíbenější druhy hormonální antikoncepce a přehled cen antikoncepce
Druhy hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce má různé formy a podoby. Může se podávat orálně, injekčně, v náplastech nebo mít formu různých vaginálních systémů. Hormonální antikoncepce může být progestagenní ale i v podobě pohotovostní kontracepce po nechráněném styku.
Hormonální antikoncepce se doporučuje při poruchách menstruačního cyklu, při silné menstruaci, endometrióze nebo cystách na vaječnících. Odstraňuje nepříjemný premenstruační syndrom, mírní změny nálad, snižuje výskyt akné.
Hormonální antikoncepce zabraňuje ovulaci, vajíčko se neuvolní z vaječníku. Tělu je dáván stejný signál, jako by žena byla stále těhotná. Současně antikoncepce zvyšuje tvorbu hlenu v děložním čípku a brání průniku spermií.
S výběrem antikoncepce poradí gynekolog. Pečlivě by měly vybírat zejména kojící ženy, ženy s poruchou srážlivostí krve, migrénou, cukrovkou, ženy s nadváhou nebo kuřačky.
Antikoncepce v tabletách
Tablety hormonální antikoncepce jsou zpravidla v balení po 21 jedna tabletách. Užívají se po 3 týdny vždy ve stejnou hodinu a jeden týden se užívání vynechává. Během zmíněného týdne se dostaví menstruace. Po sedmi dnech se opět začíná s užíváním tablet po 21 dní.
Pokud by nedošlo k přestávce v užívání, menstruace by se nedostavila. Nepřetržité užívání se doporučuje přerušit nejpozději po 3 měsících.
Některá balení obsahují 28 tablet, aby se nevynechal návyk v pravidelném užívání, poslední týden se užívají tablety bez hormonů. Tablety jsou vysoce spolehlivé. S podáváním tablet se začíná první den menstruačního cyklu. V tabletách může být podávána jednosložková i kombinovaná antikoncepce.
Nevýhodou je nutnost pravidelné aplikace, tablety se doporučuje mít stále u sebe. Není radno na pilulku zapomínat.
Nejčastěji si ženy stěžují na nežádoucí účinky jako napětí v prsou, bolesti hlavy, bolesti v podbřišku a nárust tělesné hmotnosti, ovšem výhody užívání převažují a nežádoucí účinky se mírní při výběru správného typu antikoncepce.
Jednosložková antikoncepce
Jako jednosložková antikoncepce se nazývá tableta, která obsahuje pouze progestin. Doporučuje se například při kojení, silným kuřákům nebo ženám, které trpí migrénou.
Nevýhodou je, že se u nich musí dodržet pravidelné užívání prakticky s minutovou přesností, jinak se u žen objevuje nežádoucí mírné krvácení mimo cyklus.
Kombinovaná antikoncepce
Jako kombinovaná hormonální antikoncepce se nazývá preparát, který obsahuje jak estrogen, tak progestin. Různé přípravky se liší obsahem estrogenní složky a někdy se může stát, že první přípravek svými účinky nevyhovuje. Ve formě tablet je možné vyzkoušet přípravky monofázické (všechny tablety ve stejném složení), přípravky bifázické (druhá polovina cyklu má vyšší dávku progestinu) nebo třífázové (progestin stoupá postupně a ve třetí třetině se může zvýšit i dávka estrogenu).
Pokud je kombinovaná antikoncepce užívána správně je dokonale spolehlivá.
Hormonální antikoncepce se prodává zpravidla v baleních na 3 měsíce. Cena za balení se pohybuje nejčastěji od 600 do 1 500 Kč. Některé zdravotní pojišťovny na antikoncepci přispívají.
Vaginální kroužky
Pohodlnější na užívání je aplikace vaginálních kroužků. Zavedení i vyjmutí je jednoduché, provádí se doma, uvnitř není kroužek cítit a neomezuje v žádné činnosti. Zavádějí se jednou měsíčně a ponechávají se zavedené 3 týdny. Postupně uvolňují hormony. Po 3 týdnech se kroužek vyjme, jeden týden je žena bez zavedeného kroužku, kdy se dostaví menstruace. Za 7 dní se zavádí nový kroužek. Účinná látka neprochází přes trávící systém a není nutné myslet na pilulku každý den.
Kroužky se prodávají v balení po 3 kusech. Cena za balení se pohybuje mezi 800 Kč a 1 600 Kč.
Antikoncepční náplasti
Antikoncepční náplasti jsou oblíbené pro pohodlnou aplikaci. Stejně jako u vaginálních kroužků neprochází účinná látka trávicím systémem. Přes pokožku se do kůže uvolňují estrogenové a progesteronové složky. Náplast se nosí 1 týden a vymění se za novou 2. a 3. týden. Následuje týdenní pauza pro menstruační krvácení. Poté se pokračuje s novou náplastí. Velkou výhodou je jednoduchá aplikace na tři týdny (po týdnu). Nevýhodou je, že je náplast na těle viditelná. Nejčastěji se aplikuje na hýždě, bedra, spodní část břicha, rameno. I přes inovativní provedení, jsou obrysy patrné pod bikinami, spodním prádlem, pod těsným cvičebním úborem.
Nejsou vhodné pro ženy s hmotností nad 90 kg, dávka hormonů se u nich hůře vstřebává.
Prodávají se v balení najeden měsíc nebo na 3 měsíce. Cena za balení na měsíc se pohybuje mezi 400 až 600 Kč. Cena za balení na 3 měsíce mezi 1 000 až 1 400 Kč.
Výhody hormonální antikoncepce
- Pravidelná menstruace.
- Menstruace bez bolesti s menší intenzitou.
- Volba v posunutí menstruace.
- Snížení rizika zánětlivých onemocnění dělohy a vejcovodů.
- Pomáhá při endometrióze.
Snížení účinku hormonální antikoncepce.
- Při vynechání pilulky (po 7 dní se doporučuje používat další antikoncepční metodu).
- S užíváním antibiotik.
- Menší účinnost při průjmech a zvracení.
- Účinek snižuje bylinka třezalka (čaje, odvary, tinktury).
Injekce
Aplikace injekční antikoncepce se provádí jednou za 3 nebo jednou za 6 měsíců. Injekce se aplikuje do svalu. V injekcích je kombinace estrogenu a progesteronu, složky se postupně uvolňují do krevního oběhu. Injekční aplikace antikoncepce není v ČR příliš rozšířená. U injekcí se uvádělo riziko potíží s početím v období až 2 let od ukončení užívání injekcí. Injekce nejsou vhodné pro mladé dívky.
Cena jedné injekce se pohybuje od 500 do 700 Kč.
Podkožní implantát
Implantát je malá tyčinka, která se zavádí na vnitřní straně paže. Postupně uvolňuje progestin (neobsahuje estrogen), užívání je jednoduché a spolehlivé. Implantát aplikuje gynekolog. V ČR není příliš rozšířené. Přípravek není vhodný pro velmi mladé dívky a pro ženy v přechodu.
Nitroděložní tělíska
Obsahem nitroděložních tělísek je progestin (neobsahují estrogen). Tělísko je spolehlivou formou dlouhodobé antikoncepce. Zavádí jej gynekolog a působí až 8 let. Vyřeší povinnost myslet na pravidelnou antikoncepci a nespornou výhodou pro ženy je to, že u velké většiny vymizí menstruační krvácení.
Nitroděložní tělíska jsou dostupné v různých variantách. S nejkratším účinkem jsou tělíska zaváděna na 3 roky.
Nejsou vhodné pro ženy, které plánují brzké těhotenství.
Cena za nitroděložní tělísko se pohybuje od 3 000 do 9 000 Kč, podle značky a doby účinnosti.
Postkoitální antikoncepce, pilulka po
Po nechráněném styku nebo styku, kdy selhala bariérová antikoncepce je možné podat pohotovostní antikoncepci. V tabletě se podává progestin nebo látky s antigestagenním účinkem. Tableta má účinnost až 72 nebo dokonce 120 hodin po styku. Pilulku je možné zakoupit bez lékařského předpisu.
Pilulka po stojí přibližně 250 Kč a prodává se v balení po 1 až 3 ks.
Jak vybrat antikoncepci
- Jak dlouho chci antikoncepci užívat?
- Mám zdravotní omezení, která brání užívat některé druhy?
- Zapomínám nebo pro mě není problém dodržet pravidelnost v užívání?
- Cenu přepočítat na 1 měsíc užívání.
- Kolik mi je let, doporučené antikoncepce se liší pro ženy v různém věku.
- Jaké jsou možné vedlejší účinky antikoncepce?
Autor: Iva Vaněčková
Zdroje: Forumantikoncepce, ceníky lékáren