Nepatří na skládku a šetří přírodu, kovošrot. Ceník předem kontrolujte
Jak se zpracovává kovový odpad
Železo a ocel se zpracovává stříháním, rozpalováním a lisováním. Jinak se zpracovávají barevné kovy. Na jejich zpracování se použije separační linka. Ta roztřídí kovy podle frakcí a efektivně odstraní nečistoty.
Po prvotním zpracování a připravení se použijí specializované stroje. Ty nachystají druhotnou surovinu k opětovnému použití. Kovy se lisují, pálí, stříhají a dále upravují. Surovina získaná z druhotného zpracování má srovnatelnou kvalitu jako primární nerostná surovina. Zpracování kovového odpadu šetří životní prostředí několikrát. Předmět neskončí na skládce, je použit k výrobě nového polotovaru a druhotné zpracování vyžaduje méně energie než připravit primární surovinu.
Pro zpracování kovového odpadu se obvykle používají kromě separační linky i hydraulické lisy, hydraulické nůžky a tlučky. Kovy se kontrolují vizuálně, ale používá se i spektrometr a sigmatest. S odpadem se manipuluje bagry, nákladními auty, jeřábovými dráhami. Je zřejmé, že příprava kovošrotu je technologicky náročným procesem.
Kolik energie se uspoří při opakovaném použití ve srovnání s využitím primárních zdrojů
95 % u hliníku
85 % u mědi
74 % u opakovaného zpracování oceli
Úklid domácnosti a odevzdání kovošrotu
Při úklidu domácnosti se často shromáždí velké množství železa, ale mohou to být i měděné trubky, litinové vany a radiátory nebo třeba vyřazené autobaterie. Přírodě kolem nás a surovinovým zdrojům nejlépe prospějete, když kovový odpad odevzdáte do kovošrotu. Navíc se můžete těšit na zajímavý obnos.
Co si připravit k výkupu kovošrotu
Je důležité mít u sebe občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti, protože za kovový odpad nedostanete peníze v hotovosti. Výplata je možná poštovní poukázkou po odečtení nákladů na zaslání nebo na bankovní účet. Při vážení kontrolujte, zda je na displeji digitální váhy zobrazena hmotnost na desetiny gramů, ne na kilogramy. Slitiny kovů se prověřují spektrometrem.
Co nejčastěji vykupují sběrné suroviny
Poptávka ve sběrných surovinách je po železe, litině, mědi, mosazi, bronzu, hliníku a jeho slitinách, nemagnetické oceli, zinku a olovu. Zpracovat se dají i měděné a hliníkové kabely, špony z různých materiálů, elektromotory, různé baterie a papír. Lepší cenu ve výkupu získáte, když očistíte kov od ostatních materiálů a zkrátíte jej na menší rozměry.
Jestliže máte k výkupu velké a objemné kovové předměty, kontaktujte provozovnu. Obvykle mají možnost zajistit odvoz, nakládku hydraulickou rukou či dokonce demontáž a částečné zpracování u vás.
Kovošrot ceník (ne)zveřejňuje
Výkupny druhotných surovin mohou a nemusí zveřejňovat ceník. Některé provozovny jej pravidelně aktualizují na webových stránkách u jiných výkupen musíte požádat o zaslání a sdělit jim kontaktní údaje. Pokud ceník není zveřejněn, můžete si cenu před odevzdáním ověřit telefonicky a rozhodnout se, která provozovna ve vašem městě má příznivější podmínky.
Ceník kovošrotu, náhodný a ilustrační výběr
Nejvyšší cena za kovošrot
Cena výkupu šrotu se pravidelně aktualizuje. Na její výši má vliv vývoj ceny kovů na burze, celosvětové výkupní ceny i nabídka a poptávka po konkrétní surovině na lokálním trhu.
Nejvyšší ceny platí kovošrot za odpad, který je vytříděný a jednodruhový. Tím se ušetří práce a čas pracovníků výkupních surovin a ten, kdo takovou surovinu odevzdá, získá vyšší odměnu. Obecně se dá říci, že cena ve výkupu klesá v zimním období a je příznivější v jarních a letních měsících.
Jak se kovový šrot vykupuje
- Kontrola odevzdaného odpadu.
- Určení druhu.
- Vážení odpadu a ověření hmotnosti.
- Ověření totožnosti.
- Zapsání identifikačních údajů.
- Dohoda o způsobu úhrady za odevzdaný kovošrot.
Sběr kovošrotu jako přivýdělek
Při úklidu doma nebo v dílně se nemusíte obávat, že byste měli s odevzdáním kovošrotu nějakou další povinnost. Běžný občan nemusí danit ostatní příjmy, pokud jsou do částky 30 tisíc ročně.
Jestliže se pustíte do drobného podnikání a začnete se odvozem a sběrem kovového šrotu z domácností a firem zabývat, vězte, že se jedná sice o namáhavou práci, ale s atraktivní možností výdělku.
Kolem větších sídlišť můžete pozorovat nejrůznější sběrače a čističe popelnic. Výhodou jejich pracovního zápalu je minimalizace odpadu na skládkách a zajištění druhotného zpracování výkupu kovu. Aktivní a šikovní sběrači si měsíčně odnesou ze sběren několik tisíc korun.
Dobročinné akce
Nejrůznější spolky, školy a zájmová sdružení organizují sběr kovošrotu a výtěžek jde na dobročinné účely, akce pro děti nebo příspěvky potřebným. Pokud se vám nechce s kovošrotem do sběru, podpořte podobné dobročinné akce. Je důležité, aby cenná surovina našla další využití a aby se procesu recyklace učily i děti.
Pro někoho odpad, pro jiného poklad.
1.Třídění a zpracování kovu podle druhu
2.Příprava na odvoz a odvoz kovu do plavírny.
3.Zpracování v huti a opětovné vyplavení kovu.
4.Kov se roztaví ve vysokých pecích a nalije do forem, kde tuhne.
5.Výroba nového materiálu nebo nového výrobku.
Autor: Iva Vaněčková, Foto: Bing, Pixabuy
Zdroje:
Ceníky náhodně vybraných výkupen kovového odpadu.
https://ekometalkadan.cz/jak-probiha-vykup-kovu-tipy/
https://www.tsrcr.cz/nase-sluzby/zpracovani-kovoveho-odpadu/