Norská lesní kočka - cena v roce 2025
Kolik norská lesní kočka stojí, cena a kde ji seženete?
Norská lesní kočka patří mezi velká kočičí plemena stejně jako oblíbenější mainská mývalí kočka nebo ragdoll, a navzdory svému jménu je velmi přátelská a společenská. Při jejím pořizování určitě požadujte průkaz průvodu, abyste věděli, odkud kočka či kocour pochází. Čistokrevné kotě norské lesní kočky tak nejčastěji koupíte mezi 8 a 15 tisíci Kč.
Vždy nakupujte kotě v chovatelské stanici nebo u prověřených chovatelů, kterých je v Česku několik. Ideálně si jich objeďte pár v nejbližším okolí a zaměřte se hlavně na prostředí, ve kterém jsou koťata chována a na jejich vztah s rodiči a ostatními koťaty. Další možností jsou útulky pro kočky, kde s trochou štěstí můžete narazit právě na norskou lesní kočku.
Ceny dalších plemen koček si můžete prohlédnout v našem článku: Kolik stojí kočka.
Norská lesní kočka - přátelský aktivní chlupáč
Norská lesní kočka je poměrně vzácné tzv. přírodní nebo přirozené kočičí plemeno, což znamená, že se vyvinula bez jakéhokoliv lidského zásahu nebo selekce, zcela přirozenou cestou. Pochází ze Skandinávie, konkrétně z území dnešního Norska, kde je považována za národní plemeno kočky.
Konkrétní původ není znám, existují dvě teorie - buď byly norské lesní kočky dovezeny do Skandinávie spolu s vikingy v 10. a 11. století, nebo se jedná o původní kočičí rasu, která na tomto území žila odnepaměti. Každopádně se vyvíjely samostatně a přežívaly bez výrazné lidské pomoci, nejčastěji chytaly myši v okolí lidských obydlí a žily divoce.
Cílený chov norských lesních koček započal ve 30. letech minulého století, bohužel se na něm podepsaly obě světové války, kdy zájem o mazlíčky značně poklesl. Toto plemeno bylo dokonce téměř na pokraji vyhynutí, norský chovatelský klub však zasáhl a chov obnovil. V 70. letech byla norská lesní kočka oficiálně uznána FIFe (Mezinárodní kočičí federace) jako plnohodnotné plemeno a získala na popularitě především v Evropě, ale i ve zbytku světa.
Norská lesní kočka dosahuje velikosti mezi 30 a 40 cm, a váží mezi 4 až 8 kg, kočky jsou vždy menší a lehčí než kocouři. Dožívají se průměrně mezi 12 a 16 lety věku. Vzhledem k jejich značné velikosti rostou norské lesní kočky velmi pomalu a celý proces trvá několik let. Toto kočičí plemeno má silnou mohutnou stavbu těla s dlouhými nohami, přičemž zadní jsou delší než ty přední (lepší hbitost a skákání), tlapky má velké a kulaté.
Hlava je menší s obličejem v trojúhelníkovém tvaru, který dokreslují větší vysoké uši se štětinkami uvnitř a na koncích. Každého ale na první pohled zaujme její krásná dlouhá huňatá srst, která se skládá z krátké husté podsady a dlouhé vrchní srsti, která navíc odpuzuje vodu. Norská lesní kočka je tak perfektně vybavena na chladné a deštivé skandinávské počasí. Charakteristický je dlouhý huňatý límec srsti kolem hlavy a na hrudníku.
Co se týče zbarvení, můžete narazit na norskou lesní kočku v mnoha barevných variantách: krémové, červené, černé, modré, želvovinové a v kombinaci s bílou. Může být také tygrovaná, mramorová nebo tečkovaná. Povahou je toto plemeno přátelské a loajální vůči své rodině, inteligentní, nezávislé, velmi hravé a aktivní, kočky jsou zvědavé a společenské, rády chodí na dlouhé procházky a šplhají.

Péče o norskou lesní kočku
Navzdory jejich divokému vzhledu mají norské lesní kočky rády společnost lidí a velmi k vám a vaší rodině přilnou. Pokud však hledáte kočku na hlazení a pomazlení, u norské lesní kočky moc nepochodíte - stačí jí totiž pobyt ve stejné místnosti jako jste vy .Jejich společenský charakter jim umožňuje harmonické soužití s jinými kočkami i psy, jsou také velmi trpělivé, takže jim nevadí přítomnost dětí.
Toto kočičí plemeno překypuje energií a hravostí, myslete tedy na to, abyste se jim pravidelně věnovali a dopřáli jim dostatek pohybu. Dlouhé procházky na vodítku nebo venkovní zahrada jsou ideál. Také budou rády za hodně různých hraček, kterými se zabaví i bez vaší přítomnosti. Rozhodně zvažte i nákup vyvýšených škrabadel nebo jiných kočičích prolézaček, které norské lesní kočky milují. Pohyb ve výškách totiž patří mezi jejich oblíbené aktivity.
Péče o nádhernou huňatou srst norské lesní kočky se mění podle ročních období, na jaře a na podzim totiž kočky línají a srst je tehdy třeba pročesávat každý den, jinak stačí jednou týdně. Vzhledem k tomu, že jejich srst odpuzuje vodu, nemusíte je koupat, pokud to není přímo nutné (v tom případě spíše použijte suchý šampon), kočky se o svou srst starají převážně samy.
Norské lesní kočky jakožto přírodní plemeno upřednostňují krmivo obsahující co největší podíl čerstvého masa, takže jim můžete dávat jak kvalitní granule s velkým množstvím bílkovin, minerálů a vitamínů, tak i samotné maso - především hovězí, jehněčí, králičí a rybí. Občas můžete přidat masovou konzervu, kapsičku nebo jiný pamlsek.
Co se týče zdraví, mají norské lesní kočky jakožto jedno z největších plemen kočky větší náchylnost k dysplazii kyčelních kloubů. Stejně jako všechny kočky mají genetickou predispozici k hypertrofické kardiomyopatii - srdeční vadě, kterou lze však snadno diagnostikovat skrze pravidelná vyšetření srdce kočky. Dále se u norských lesních koček bohužel často vyskytuje glykemická choroba GSD4, která je dědičná a v případě, že není včas odhalena genetickým vyšetřením, dochází k nadměrnému ukládání glykogenu ve svalech, játrech a nervových buňkách, což nakonec vede k selhání orgánů kočky.
Zdroje:
https://fera24.cz/norska-lesni-kocka-nejdulezitejsi-informace-o-plemeni.html
https://www.ifauna.cz/kocky/atlas/norska-lesni-kocka
https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/plemena-kocek/norska-lesni-kocka
https://www.chlupaci.cz/magazin-kocici-plemena/norska-lesni-kocka/
Autor: Karolína Hušáková, Foto: Pixabay