Srovnání platů ČR vs. Německo - Průměrný plat v Německu
Aktualizace článku: 12.5.2023
Platy v Německu každým rokem pravidelně stoupají a průměrný měsíční plat je zde momentálně ve výši 106 000 korun, zatímco v České republice je to 35 441 korun měsíčně. Minimální hodinová mzda je aktuálně okolo 9,5 euro na hodinu, tedy okolo 250 korun. V Čechách je minimální mzda 15 200 korun měsíčně. Kolik si tedy v průměru vyděláte za následující velmi častá, avšak v Česku mnohdy platově nedoceněná povolání?
Průměrný plat v Německu
Průměrný plat v Německu je jedním z nejvyšších v Evropě a představuje důležitý ukazatel životní úrovně v zemi. V roce 2021 dosahoval průměrný hrubý měsíční plat v Německu zhruba 3 994 eur (přibližně 106000 Kč). Tato částka však může značně kolísat v závislosti na konkrétním povolání, regionu a úrovni odbornosti. Německo je známé svou silnou ekonomikou a vysokou produktivitou, což umožňuje zaměstnavatelům nabízet relativně vysoké platové podmínky. Navíc je v Německu zaveden silný systém sociálního zabezpečení, který zahrnuje důchody, zdravotní péči a další sociální výhody, což přispívá k vyšší životní úrovni pro občany země.
Je třeba poznamenat, že výše platu se může lišit mezi různými odvětvími a profesemi. Například v technických a inženýrských oborech, jako je strojírenství a automobilový průmysl, jsou platy obvykle vyšší než v oblastech služeb a maloobchodu. Navíc existují regionální rozdíly, kdy platy v oblastech s vyšší životní náklady, jako je Mnichov nebo Frankfurt, často převyšují platy v méně nákladných regionech. Celkově však průměrný plat v Německu umožňuje obyvatelům žít relativně pohodlný životní styl a vychází výrazně nad průměrem ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. Detailněji se této tématice věnujeme v samostatném článku: průměrná mzda Německo.
Pojďme se podívat na platy konkrétních profesí v Německu a ČR.
Stavební dělník
Za prací na stavbě odcházejí Češi do sousední země nejčastěji. Zatímco u nás si vydělají kolem 25 tisíc korun měsíčně, v Německu je to v průměru 79 tisíc korun. Čeští zaměstnavatelé také mnohdy nedodržují pracovní dobu a bezpečnostní předpisy, což jsou oblasti, které v Německu podléhají mnohem přísnějším kontrolám a dělníkům je tam tak zajištěno o poznání kvalitnější pracovní prostředí.
Skladník
Mnoho Čechů pracuje v Německu na pozici skladníka, kde je jednou z výhod to, že zpravidla není nutné ovládat více, než jen pouhé základy německého jazyka. V Česku se jejich plat pohybuje průměrně kolem 24 tisíc korun měsíčně, v Německu je to 64 tisíc za měsíc.
Zdravotní sestra
Na rozdíl od skladníků i stavebních dělníků musí české zdravotní sestry pro získání práce v Německu ovládat němčinu na velmi dobré úrovni. Odměnou jim je průměrný plat ve výši 72 tisíc korun měsíčně oproti 27 tisícům korun, které si vydělají v Česku.
Kuchař
Toto povolání pomyslně uzavírá čtveřici Čechy a Češkami nejvíce vyhledávaných povolání v Německu. Kuchaři sem většinou odchází nejen za vyšším platem, ale především za novými zkušenostmi ve svém oboru. Průměrný plat kuchaře je u nás ve výši 24 tisíc korun měsíčně, u sousedů je to přibližně 48 tisíc korun za měsíc.
Učitel
O výši – nebo spíše níži – učitelských platů se u nás vedou spory dlouhá léta. Učitel základní školy si u nás měsíčně vydělá v průměru 34 tisíc korun, na střední škole pak kolem 35 tisíc korun. Oproti tomu v Německu je průměrný plat učitele na základní škole ve výši 77 tisíc korun a na střední škole 86 tisíc.
Uklízečka
Měsíční plat uklízečů a uklízeček se v Česku většinou pohybuje jen těsně nad minimální mzdou, v průměru je to asi 16 tisíc korun. V Německu si na této pozici vyděláte téměř trojnásobek, a sice asi 44 tisíc korun za měsíc.
Prodavač
Vzhledem k neustálému nedostatku prodavačů se jejich platové podmínky v Česku za poslední dva roky značně zlepšily. I přesto působí průměrná mzda prodavačů a prodavaček v Česku, 24 tisíc korun měsíčně, poměrně směšně oproti té německé, která dosahuje 61 tisíc korun měsíčně.
Řidič kamionu
S novým německým zákonem o minimální mzdě přišel návrh na to, aby byla zahraničním zaměstnancům, kteří se v rámci pracovních povinností budou pohybovat po německém území, vyplácena mzda podle německých měřítek. To by se týkalo hlavně mnoha řidičů. Tento návrh se samozřejmě setkal s ohromným odporem ostatních zemí včetně Česka, a tak byl pozastaven. Zatímco v Česku si takový řidič vydělá průměrně 29 tisíc korun měsíčně, v Německu by si totiž přišel na 71 tisíc korun.
Popelář
Průměrný hrubý měsíční plat popelářů v Německu pohybuje v průměru na 2 400 eur (přibližně 61 200Kč). V ČR se průměrný plat popeláře pohybuje okolo 25 000 Kč.
Účetní
U tohoto zaměstnání, kde se každá chyba prodraží, je podobně jako například u zdravotních sester potřeba velmi dobrá znalost německého jazyka. Na rozdíl od průměrného platu účetních v Česku, 30 tisíc korun měsíčně, jejich ohodnocení v Německu odráží zodpovědnost, kterou toto zaměstnání vyžaduje. Přijdou si tady v průměru na 84 tisíc korun za měsíc.
Uvedené částky jsou čisté mzdy. Německý daňový systém je jeden z nejsložitějších v Evropě – daň z příjmu fyzických osob tvoří 14 až 45 procent z platu a stoupá podle výše příjmu. Výrazný vliv na výši daní má také systém, který dělí zaměstnance do tříd podle jejich rodinného stavu, počtu dětí a tak dál.
Častým argumentem proti práci v Německu jsou vyšší náklady na život v této zemi. Z nejnovějších statistik však vyplývá, že ceny nájmů jsou srovnatelné a potraviny i drogerii je možné nakoupit za podobné částky, jako v České republice. Služby jsou samozřejmě dražší, i přesto se tady ale dá spokojeně žít s přiměřeným rozpočtem.