Flygskam - proč někteří Švédi nechtějí létat letadlem?

Stále více Švédů se začíná stydět za to, že létají do zahraničí letadlem. Důvodem jsou emise z motorů letadel, které znečišťují ovzduší a přispívají ke globálním změnám klimatu. Ve slovní zásobě Švédů se nyní dokonce objevilo i nové slovo s tím spojené: tzv. flygskam. Tento termín v překladu znamená „stud z létání“ a začíná se šířit i do dalších evropských zemí.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
1/1/2021 1:00 AM

Mnoho Švédů se kvůli negativním dopadům letadel na životní prostředí rozhodlo na létání zanevřít a místo toho začali využívat ekologičtější způsob dopravy, především vlaky. Nevadí jim zdolávat ani vzdálenější cesty na jih Evropy, kam často míří, aby si užili teplejší klima a nabrali síly po dlouhé zimě ve Švédsku. Tento trend se začal šířit především mezi mladými lidmi a propagují ho i některé z tamějších celebrit. Flygskam se těší velkému úspěchu a tomuto hnutí začaly projevovat sympatie již desetitisíce lidí. Údajně se cítí provinilí kvůli tomu, že se spolupodílí na produkci emisí oxidu uhličitého.

Nejoblíbenější alternativou je železniční doprava

Pro ekologicky smýšlející Švédy je alternativou k letadlům často železniční doprava, kterou preferuje například i šestnáctiletá Greta Thunberg, jež se v posledních měsících proslavila jako ekologická aktivistka, jež inspirovala statisíce mladých lidí na celém světě k protestům a boji proti změně klimatu. Mladá Švédka upřednostnila jízdu vlakem namísto letadlem například na konci loňského roku, když cestovala na Světové ekonomické fórum do Švýcarska či na konferenci o klimatu do Polska.

Dopady letecké přepravy na životní prostředí se v posledních letech zabývaly různé agentury a úřady. Výzkum Evropské agentury pro životní prostředí například ukázal, že přepravou jednoho pasažéra letadlem na vzdálenost jednoho kilometru vznikne 285 gramů oxidu uhličitého, zatímco u automobilu je to 158 a u vlaku pouhých 14 gramů.

No items found.