Vnitřní zatemňovací rolety. Styl, funkčnost a elegantní design pro každý interiér

Vnitřní zatemňovací rolety jsou populárním řešením, pokud chcete regulovat světlo v interiéru a zároveň přidat do domácnosti designový prvek. Kromě zatemnění poskytují rolety různou úroveň tepelné izolace a krásně doplní vybavení interiéru. Při výběru je nutné zohlednit míru nabízeného zatemnění, montáž i cenu.
Od
redakce Fondik.cz
Kategorie:
Zajímavosti ze světa financí
6/2/2025 3:33 PM

Co je to vnitřní látkové stínění

Vnitřní látkové stínění je elegantnější alternativou ke klasickým a poněkud strohým žaluziím. Můžete vybrat ze širokého množství barev, látek, dekorů a konkrétních vlastností. Nabízí se látkové rolety nebo různé typy žaluzií, k dostání jsou také provedení zpracovaná na míru a zakázku. Vnitřní zastínění látkovými roletami je vhodným doplňkem k venkovnímu stínění. Má totiž omezené schopnosti tepelné regulace a izolace proti hluku. Cena venkovních žaluzií může být vysoká, ovšem odvedou vám nejlepší službu. Vnitřní zatemňovací rolety je stále nutné chápat spíše jako designový prvek s omezenými funkcemi.

Základními typy jsou látkové rolety v různém provedení, vertikální žaluzie nebo plisé.

  • Látkové rolety – celistvý pruh látky, chrání před sluncem a zajišťuje soukromí. S bohatým výběrem látek oživí každý interiér.
  • Vertikální žaluzie – pruhy látky, které se shrnují do stran, hodí se na francouzská okna nebo posuvné dveře, nejčastěji zakrývají velké prosklené plochy. Můžete je     využít také k přirozenému předělu místnosti.
  • Plisé – skládaná látková žaluzie. Na oknech ji můžete stahovat v obou směrech a využívá se pro stínění všech typů oken včetně atypických.

Kam pořídit vnitřní zatemňovací rolety

Vnitřní zatemňovací rolety se hodí do místností jako ložnice nebo dětské pokoje. Uvítáte je také v obývacím pokoji, zejména tehdy, pokud máte místnost vybavenou domácím kinem. Vhodné jsou také do kanceláří, pracoven a do komerčních prostor. Podle typu pomáhají s tepelnou regulací.Nejsou ovšem vhodné do kuchyní nebo koupelen, kde je riziko zvýšené vlhkosti. Podrobně jsme vás s vnitřními roletami, cenou a vlastnostmi již seznámili. Některé rolety můžete pořídit ve variantě bez vrtání, mají jednoduchou instalaci. Venkovní rolety jsou vyráběny pro interiéry i pro venkovní použití. Venkovní rolety cena vás příjemně překvapí.

Vsaďte na zatemňovací rolety

  • Snižují úroveň osvětlení na minimum.
  • Postarají se o odlesky na obrazovkách.
  • Poskytují dokonalé soukromí.
  • Částečně zadržují teplo.
  • Čištění je možné vlhkou houbičkou.

Blackout rolety

Nejčastěji se volí látkové zatemňovací rolety, které mohou částečně propouštět světlo nebo být v backout variantě. Blackout látka je kompletně neprůsvitná a poskytuje maximální možnou míru zatemnění. Takové rolety jsou z neprůsvitné tkaniny, která efektivně blokuje světlo a vytváří klidné prostředí pro večerní odpočinek nebo spánek. Výhodou vnitřních zatemňovacích rolet je jednoduchá montáž a široká nabídka barev a vzorů. Nevýhodou je omezená ochrana proti přehřívání místnosti, zatemňovací rolety neodrážení teplo se stejnou efektivitou jako jiná řešení, například venkovní žaluzie, cena za m2 je ovšem výrazně nižší. U zatemňovacích rolet počítejte s cenou mezi 500 až 3 500 Kč za m2.

Co jsou to thermo rolety

Vylepšenou verzí rolet ve variantě blackout jsou thermo rolety. Jsou doplněny vrstvou, která odráží teplo a udržuje stabilní teplotu v interiéru. Hodí se do místností, které jsou vystaveny intenzivním slunečním paprskům. Zároveň přispívají k nízké energetické náročnosti bydlení. Cena za jejich pořízení se pohybuje mezi 800 až 4 000Kč za m2.  

Rolety na den a noc

Univerzální použití mají rolety na den a noc. Kombinují průhledné a neprůhledné pruhy látky. Přes den umožní regulovat světlo v místnosti bez nutnosti kompletního vytažení rolet. Systém má elegantní vzhled a je příjemně variabilní, nikdy s ním ovšem nedosáhnete úplného zatemnění. Horizontální pruhy vypadají jako žaluzie, jedny pruhy jsou stínící druhé zatemňující. Rolety jsou ukryty v elegantní kazetě. Plnohodnotné zatemnění lze dosáhnout jedině tak, že umístíte dvě rolety vedle sebe. V noci použijete zatemňující roletu a přes den roletu stínící. Ovládají se řetízkem nebo motoricky. Cena za jejich pořízení se pohybuje mezi 900 až 4 500 Kč za m2.

Římské rolety s blackout

Římské rolety jsou jednoduché a elegantní. Římská roleta se vyrábí z jednoho kusu látky, tahem se složí do menšího balíčku. Hodí se do malých i větších oken, uplatnění nachází i u střešních oken. Rolety můžou být ve variantě pro zastínění i pro zatemnění. Rolety jsou vyrobeny z textilu, kombinují elegantní vzhled s funkčností. Můžete si je pořídit i s elektrickým ovládáním. Cena za jejich pořízení se pohybuje mezi 1 500 až 6 000 Kč za m2.

Kazetové zatemňovací rolety

Systém je vybavený boční lištou a kazetou. Roleta je složená v kazetě a připravená pro zavěšení. Na rám okna ji můžete umístit také lepením (podle typu). Kazeta chrání roletu před prachem a mechanickým poškozením. Dokáže poskytnout dokonalé zatemnění a má dlouhou životnost. Nevýhodou je její vysoká cena. Cena za pořízení se pohybuje mezi 1 200 až 5 500 Kč za m2. Nejlepší zatemnění poskytují předokenní žaluzie, cenu jsme pro vás již zjišťovali.

Jaké jsou nevýhody vnitřních rolet

Vnitřní rolety poskytují nízkou ochranu proti slunečnímu záření a mají nízkou schopnost regulace teplot. Není možné přehlédnout riziko hromadění prachu a alergenů v textilu, což je problémem u citlivých a alergických osob. Vnitřní rolety se náročně čistí (dle typu). 

Autor: Iva Vaněčková, Foto:

Zdroje:

zaluzieee.cz, tvbydleni.cz, mk-rolety.cz