Bronx: Příběh jedné z nejchudších amerických čtvrtí
Původně zemědělská čtvrť byla založena v roce 1639 skandinávským migrantem Jonasem Bronckem, po kterém je pojmenovaná, mezi původními obyvateli Ameriky je ale známá pod krkolomnými názvy Rananchqua a Keskeskeck. Nejvíce se rozrostla po první světové válce, kdy se sem stáhly početné skupiny imigrantů irského, italského a židovského původu.
Chudá čtvrť s bohatou historií
Epicentrem kriminální aktivity se stala poprvé v dobách prohibice. Právě tehdy vznikly četné gangy italských a irských imigrantů, které se zabývaly hlavně pašováním whiskey. Po druhé světové válce se stáhli do bohatších částí New Yorku a sem se naopak stáhli Hispánci a Afroameričané.
Kvalita života se rapidně zhoršovala od 60. let, mimo jiné důsledkem výstavby nové dálnice, která zničila původní uspořádání čtvrti, mnoho rodin připravila o domov a odstartovala tak výstavbu levných výškových budov a vznik ghett. Extrémní podmínky přály vzniku nových gangů, které se soustředily především na krádeže aut a další nelegální způsoby obohacování – obchod se zbraněmi, drogami i bílým masem.
Během 70. let došlo k doposud neobjasněnému vypálení většiny budov, především v nejchudších částech. Dnes už předpokládáme, že žháři byli pronajímatelé domů, kteří tak mohli čerpat pojistky, což se jim vyplatilo více, než levně pronajímat ruiny. Zničeno bylo i mnoho obchodů a podniků, což jen prohloubilo nezaměstnanost a chudobu.
![](https://cdn.prod.website-files.com/593538293b82d736ece07638/5d56b07e310e6f3619cb5991_bronx.jpg)
Yankees, salsa a Edgar Allan Poe
Od devadesátých let se Bronx opět snaží vzchopit – a rozhodně má být na co hrdý. Zrodila se v něm salsa, hip hop, mambo a baseballový klub Yankees. Nachází se zde nejstarší veřejné golfové hřiště v Americe. Dlouhá léta byl domovem romantického básníka Edgara Allana Poea. Jeho dům najdete dodnes na adrese 2640 Grand Concourse, což je zároveň nejvýznamnější bulvár Bronxu, který byl v roce 1909 vystavený podle předlohy pařížského Champs-Elysées a je jedinečný svými domy ve stylu art deco.
I v současnosti ale tato čtvrť ještě stále čelí extrémní chudobě, ve které žije více než polovina jejích obyvatel, a vysoké kriminalitě způsobené hlavně přítomností gangů, například latinskoamerických Trinitarios, legendárních afroamerických Bloods, Crips a jejich odnoží a dalších drobných gangů. Bohatá kultura tedy nadále stojí ve stínu násilí a beznaděje.